Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

Bude ako nebolo

Začnem, ak dovolíte, otázkou. Odkiaľ ste, pán premiér, zobrali údaj, že 90%migrantov sú ekonomickí migranti? Nielenže experti na túto problematiku tvrdia niečo celkom iné, ale už samotný zoznam vojnou a násilím zmietaných krajín, odkiaľ väčšina utečencov pochádza (Sýria, Afganistan, Eritrea, Lýbia...), úplne spochybňuje toto Vaše tvrdenie.

Ale ak by to aj bola pravda - akože nie je - do celku nám tu ešte stále chýba 10%. Čo s nimi? Koľko z nich sme reálne prijali? Koľkých z nich sme sa zaviazali prijať? Alebo nám chcete nahovoriť, že tých 10% - vrátane malých detí - sú teroristi?

Súhlasím s Vami, že vláda má prvoradú zodpovednosť, ale obraz Slovenska našťastie nevytvára len vláda, ale aj obyčajnú ľudia, ktorí masovo prejavili veľmi konkrétnu, hmatateľnú solidaritu s nevinne trpiacimi ľuďmi. Nie v rovine hmlistých sľubov, ale tu a teraz.

Celkom výnimočne ste pochválili opozíciu za jej júnovú podporu pri odmietnutí povinných kvót. Ale zabudli ste dodať, že viacerí z nás to podmienili tým, že adekvátnu mieru solidarity prejavíme dobrovoľne.

S jedným Vaším výrokom sa však plne zhodujem. Ten výrok znel: „To tu ešte nebolo“. Len ako človek, ktorý sa tak trochu zaoberá globálnymi problémami a výzvami musím k nemu dodať, že vecí, ktoré tu ešte neboli, bude pribúdať.