Ekosprávy - monitor

Správy preberané z webových stránok o životnom prostredí, ochrane prírody... Názvy správ odkazujú na pôvodné umiestnenia správ.

Jak ovce, koně a krávy pomáhají horské přírodě Jeseníků? Nenechají vyrůst les

04. 07. 2020 (ekolist.cz)
Pasoucí se zvířata napomáhají v horách tomu, aby tam nevyrostl les. Ponechat část přírodní krajiny bez lesa je totiž v České republice každým rokem cennější. Takzvané bezlesí totiž v Česku výrazně ubývá. Kvůli velmi chladnému jaru začala pastva nicméně téměř o měsíc později než obvykle. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny.

Výsledky monitoringu jastraba veľkého - Hornonitrianska skupina

03. 07. 2020 (www.dravce.sk)
Jastrab veľký (Accipiter gentilis) bol kedysi omnoho bežnejší, ako dnes. Pod jeho úbytok sa podpisuje aj agresívne hospodárenie v lesných porastoch. Hornonitrianska skupina kontrolovala v aktuálnej sezóne 6 hniezdnych párov.

Sereď: Útulky budú dostávať krmivo z nedoručiteľných zásielok

03. 07. 2020 (www.enviroportal.sk)
Sereď, 3. júla - Krmivo pre zvieratá, ktoré nie je možné doručiť a skončilo by v odpade, bude odoberať organizácia Sloboda zvierat. Uzatvorila dohodu s logistickým centrom spoločnosti Amazon v Seredi, distribuovať ho budú do jednotlivých útulkov na Slovensku.

Sereď: Aktivisti petíciou oživujú záujem o skládku lúženca

03. 07. 2020 (www.enviroportal.sk)
Na environmentálnu záťaž – skládku lúženca pri Niklovej hute v Seredi, chcú petičnou akciou upozorniť miestni aktivisti. Prichádzajú s návrhom konkrétnych krokov, ktoré by mali napomôcť ozdraviť životné prostredie Serede a okolitých obcí. Informovala o tom členka petičného výboru Miroslava Sabová Dudášová.

EK podala žalobu na Slovensko za ohrozenie hlucháňa hôrneho

03. 07. 2020 (www.enviroportal.sk)
Európska komisia (EK) vo štvrtok oznámila, že sa rozhodla podať na Súdny dvor EÚ návrh na začatie konania proti Slovensku za ohrozenie hlucháňa hôrneho. Komisia konkrétne tvrdí, že SR do svojej národnej legislatívy správne nezaviedla alebo že nedodržiava niektoré články európskej smernice o biotopoch a smernice o vtákoch.

Brusel žaluje Slovensko za nedodržiavanie ustanovení o environmentálnom hluku

03. 07. 2020 (www.enviroportal.sk)
Brusel, 2. júla - Európska komisia (EK) vo štvrtok oznámila, že sa rozhodla postúpiť Súdnemu dvoru EÚ prípady Portugalska a Slovenska, pretože nezmapovali hluk a nevypracovali príslušné akčné plány.

J. Budaj: Na post šéfa ŠOP bude vyhlásené nové výberové konanie

03. 07. 2020 (www.enviroportal.sk)
Na post riaditeľa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR bude vyhlásené tretie výberové konanie. Uviedol to minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

B. Kollár: Do procesu zonácie Muránskej planiny treba zapojiť viac rezortov

03. 07. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 2. júla - Do procesu zonácie národného parku Muránska planina treba zapojiť aj ministerstvo dopravy, práce, hospodárstva aj pôdohospodárstva.

Uhlíkové clo by v SR zvýšilo produkciu v priemere o 6,3 percenta

03. 07. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 2. júla - Uhlíkové clo na oceľ, cement a hliník by na Slovensku zvýšilo produkciu v týchto sektoroch v priemere o 6,3 percenta. Negatívne by bolo zasiahnuté strojárenstvo, kde spomenuté suroviny využívajú ako vstup do svojej výroby. Slovenské emisie oxidu uhličitého by sa tak zvýšili o 1,2 percenta.

Mesto Myjava podpísalo zmluvu na stavbu ochrannej nádrže za 1,4 milióna eur

02. 07. 2020 (www.enviroportal.sk)
Myjava, 2. júla – Mesto Myjava podpísalo zmluvu na realizáciu ochrannej nádrže Padelky. Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov Európskej únie z Operačného programu kvalita životného prostredia.

Skalica: Do VO s nakladaním s KO sa prihlásila jedna spoločnosť

02. 07. 2020 (www.enviroportal.sk)
Skalica, 1. júla – Mesto Skalica uskutočnilo verejné obstarávanie (VO) na nakladanie s komunálnym odpadom (KO) na obdobie 18 mesiacov od 1. júla 2020 do 31. decembra 2021.

BROZ: Na základnej škole v Karlovej Vsi zhorel hmyzí hotel

02. 07. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 1. júla - V sobotu (27. 6.) v skorých ranných hodinách zhorel na Základnej škole A. Dubčeka v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves hmyzí hotel. Niekto ho zapálil. Polícia situáciu prešetruje, páchateľ nie je známy.

Na Muránskej planine sa práve rozhoduje o osude nášho najcennejšieho prírodného dedičstva

02. 07. 2020 (www.enviroportal.sk)
Ako sa vláda postaví k návrhu zonácie Národného parku Muránska planina, ktorý napĺňa jej vlastné programové vyhlásenie, bude precedensom i pre ďalšie chránené územia. Namiesto ďalších diskusií o prísnejšej ochrane treba urobiť krok vpred a podporiť rozvoj regiónov v spojení s národnými parkami.

Divocí koně na Červeňáku v Pardubicích nebudou

01. 07. 2020 (ekolist.cz)
Divocí koně v přírodní lokalitě Červeňák v Pardubicích kvůli podmínkám ministerstva obrany být nemohou. Bývalé armádní cvičiště musí být kompletně přístupné veřejnosti, ohrady pro koně by část oblasti zavřely. Přání ochranářů chovat tam koně z Exmooru se proto nesplní. ČTK to řekl primátor Martin Charvát (ANO).

Koronakríza potvrdila význam udržateľnej mobility

01. 07. 2020 (www.enviroportal.sk)
Slovenská agentúra životného prostredia, koordinátor národnej kampane, vyzýva slovenské mestá, obce, organizácie, inštitúcie a školy, aby sa zapojili do Európskeho týždňa mobility (ETM) 2020. Tento rok je kampaň, do ktorej sa dá zaregistrovať do 22. septembra prostredníctvom webovej stránky www.eurotm.sk,  zameraná na čistejšiu dopravu pre všetkých.

Ombudsmanka robí prieskum zameraný na envirozáťaže, chce navrhnúť opatrenia

01. 07. 2020 (www.enviroportal.sk)
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová realizuje prieskum, ktorý je zameraný na staré environmentálne záťaže. Na základe svojich zistení navrhne opatrenia na zlepšenie situácie. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Kancelárie verejného ochrancu práv Michaela Pavelková.

Kandidáti na post šéfa ŠOP sa zhodujú, že organizácia je podfinancovaná

01. 07. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 30. júna - Kandidáti na post šéfa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR sa zhodujú na tom, že organizácia je podfinancovaná. Komisia Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR v utorok vyberala v druhom kole výberového konania šéfa ŠOP SR.

J. Budaj má pripravené opatrenia na sledovanie medveďov, ktoré stratili plachosť

01. 07. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 30. júna - Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) má pripravené opatrenia na sledovanie medveďov, ktoré stratili plachosť. V prípade, že sa stanú nebezpečnými, bude požadovať aj ich zabitie. Uviedol to minulý týždeň na tlačovej konferencii.

Topoľčianky: Slovenskí a maďarskí lesníci spoločne obnovili včelárske tradície

01. 07. 2020 (www.enviroportal.sk)
Topoľčianky, 30. júna – Slovenskí a maďarskí lesníci obnovili v rámci spoločného projektu pôvodné včelárske tradície. Na slovenskej aj maďarskej strane vybudovali vzorové terénne včelnice, kde môžu záujemcovia pozorovať život včiel a prácu profesionálnych včelárov.

Envi-pak: Triedený zber sa za prvé štyri mesiace zvýšil o 15 percent

01. 07. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 30. júna - Jeden Slovák v priemere za apríl vytriedil 4,03 kilogramu odpadu. Triedený zber sa za prvé štyri mesiace tohto roka zvýšil o 15 percent. Počas pandémie nezažilo triedenie pokles alebo nezáujem.

Nová možnosť podpory VLKa

29. 06. 2020 (www.wolf.sk)
Ak ste už naozaj v koncoch pri vysvetľovaní, čo vám majú vaši blízki a priatelia kúpiť k sviatku či pod stromček, môžete skúsiť aj vlastnú darcovskú výzvu: https://wolf.darujme.sk/p2p/nova/ , ktorá snáď poteší všetkých zúčastnených. Vopred ďakujeme za podporu.

Cieľom J. Budaja bolo obnoviť autoritu ochrany životného prostredia

29. 06. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 26. júna - Základným cieľom ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) počas jeho prvých 100 dní vo funkcii bolo obnoviť autoritu ochrany životného prostredia. Uviedol to vo svojom hodnotení na tlačovej konferencii.

Greenpeace: Výrazným momentom J. Budaja bolo prihlásenie k zelenej obnove EÚ

29. 06. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 28. júna - Najvýraznejší moment prvých 100 dní ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) je prihlásenie k Európskej zelenej dohode. Pre TASR to uviedla hovorkyňa organizácie Greenpeace Slovensko Patrícia Brandysová. Na druhej strane organizáciu mrzí, že základné ciele výzvy na zelenú obnovu sa nepodarilo presadiť v programovom vyhlásení vlády.

Firma Nornickel je aktérom ďalšej kauzy spojenej so znečisťovaním Arktídy

29. 06. 2020 (www.enviroportal.sk)
Moskva, 28. júna - Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom) pre Krasnojarský kraj a Chakasko začal preverovať informácie, že ruský ťažobný gigant Norilsk Nickel vypúšťa do tundry odpadové vody kontaminované chemikáliami používanými pri spracúvaní nerastov.

Žaloba sa netýka projektu lyžiarskej haly, ale územného plánu,tvrdí I. Obšajsník

29. 06. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 26. júna - Protest a obžaloba sa týkajú územného plánu obce Donovaly schváleného pred niekoľkými rokmi, nie projektu výstavby letnej lyžiarskej haly na Donovaloch. Pre TASR to uviedol projektový manažér haly Igor Obšajsník v reakcii na žalobu, ktorú vo veci výstavby podala okresná prokuratúra na krajský súd.

Okolie vodného diela Gabčíkovo vyčistila Vodohospodárska výstavba od odpadkov

29. 06. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 26. júna - Zamestnanci Vodohospodárskej výstavby (VV) vyčistili v piatok okolie vodného diela Gabčíkovo od odpadkov. Urobili tak pri príležitosti osláv Medzinárodného dňa Dunaja, ktorý pripadá na 29. júna. TASR o tom informoval Simona Holovič z kancelárie generálneho riaditeľa VV. Aktivitu podporil aj Slovenský vodohospodársky podnik.

My sme les žiada vládu o zastavenie výstavby v národných parkoch

29. 06. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 26. júna - Iniciatíva My sme les žiada vládu, aby zastavila výstavbu v národných parkoch. Zastavenie žiadajú dovtedy, pokým nebudú v národných parkoch schválené zonácie a programy starostlivosti. Informoval o tom Karol Kaliský z iniciatívy.

EK: Hrozí, že krajiny EÚ nesplnia záväzky v oblasti znižovania emisií

29. 06. 2020 (www.enviroportal.sk)
Brusel, 26. júna - Členské krajiny EÚ musia zlepšiť vykonávanie nových európskych predpisov pre čisté ovzdušie. Uviedla to v piatok Európska komisia (EK) po posúdení vykonávania smernice o národných záväzkoch v oblasti znižovania emisií.

J. Mičovský: Vidím priestor na dohodu o Muránskej planine

29. 06. 2020 (www.enviroportal.sk)
Revúca, 26. júna – Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský (OĽaNO) vidí priestor na dohodu o budúcnosti Národného parku (NP) Muránska planina medzi jednotlivými dotknutými subjektmi.

B.Bystrica: V uliciach pribudli ďalšie kontajnery na drobný elektroodpad

29. 06. 2020 (www.enviroportal.sk)
V uliciach Banskej Bystrice pribudlo v uplynulých dňoch ďalších päť stacionárnych kontajnerov určených na zber malého elektroodpadu, batérií a akumulátorov. Obyvatelia mesta využívajú sieť takýchto kontajnerov už tretí rok, za ten čas sa v nich vyzbieralo viac ako 36.000 kilogramov elektroodpadu.

Stránky