Ekosprávy - monitor

Správy preberané z webových stránok o životnom prostredí, ochrane prírody... Názvy správ odkazujú na pôvodné umiestnenia správ.

Poprvé jsme pozorovali šimpanze smrtelně útočit na gorily

27. 07. 2021 (ekolist.cz)
Nikoliv jedno, ale hned dvě smrtelná střetnutí, při nichž šimpanzi napadli gorily, popsala nová studie. Je to vůbec poprvé,co se podařilo tuhle „válku“ mezi primátky reálně pozorovat! A to ačkoliv o možné existenci podobných konfliktů se tušilo…

Uhelné výsypky jako útočiště pro vodní organismy? Jistě!

26. 07. 2021 (ekolist.cz)
K tomu, abyste do krajiny zasažené těžbou vrátili vodu, nemusíte dělat mnoho. Naprší sama. Pokud ale chcete, aby takto vzniklá vytvořená vodní plocha současně podporovala i rozmanitost a pestrost života ohrožených druhů hmyzu, dalších živočichů a třeba rostlin, se hodí pár praktických doporučení. Čeští biologové je představili svou studií, aktuálně publikovanou v Journal of Applied Ecology.

V čom nás vyškolila korona? V školstve zviditeľnila problémy, ale aj zrýchlila hľadanie ich riešení (+ podcast)

26. 07. 2021 (ciernalabut.sk)
Učenie od tabule, nedostupnosť kvalitného vzdelávania pre všetkých, slabé technické vybavenie, zlé vzťahy. To všetko sú problémy, s ktorými sa vyrovanávajú slovenské školy a pandémia ich len zdôraznila. V čom sú ale poučenia, ktoré si z nej môžeme odniesť? Čo sme sa vďaka nej naučili? Koordinátor programu pre učiteľov Komenského inštitút Rado Plánička a učiteľka Anna Jančová hovoria, že narástla samostatnosť žiakov, prezentačné aj digitálne zručnosti. Vypočujte alebo prečítajte si viac. Tešíte sa, že je tento školský rok už za vami? Anka: Užívame si leto. Zároveň premýšľame o rôznych...

Znáte všechny české hady? Představuje je nová expozice v pražské zoo

25. 07. 2021 (ekolist.cz)
V české přírodě se lze setkat s nejedovatými užovkami obojkovou, podplamatou, stromovou a hladkou a jedovatou zmijí obecnou. Pro laika je však mnohdy obtížné je rozeznat. Rozdíly mezi hady, žijícími v Česku, má za cíl ukázat nová edukační expozice v zoologické zahradě v Praze. Hadi u nás patří k ohroženým druhům, sdělil kurátor plazů Petr Velenský.

Elektrárna Chvaletice napotřetí získala výjimku z emisních limitů. Ekologické organizace se odvolají

23. 07. 2021 (www.hnutiduha.cz)
Krajský úřad Olomouckého kraje dnes znovu udělil výjimku z emisních limitů pro oxidy dusíku a rtuti pro elektrárnu Chvaletice. Vlivem udělení výjimky by do životního prostředí uniklo o 1 234 kilogramů více rtuti než v případě dodržení nových emisních limitů platných od srpna letošního roku. Ekologické organizace se proto opět odvolají k Ministerstvu životního prostředí, které předtím zrušilo předchozí dvě výjimky udělené Pardubickým a Olomouckým krajem.  Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, říká:  “Úředníci opět schválili výjimku pro elektrárnu Chvaletice bez výhrad a v rozsahu, v jakém...

Ako povzbudiť zamestnancov k ochrane klímy?

23. 07. 2021 (www.enviroportal.sk)
Získať prehľad a uviesť do praxe inovatívne riešenia vedúce ku klimatickej neutralite pomôže aj projekt Young Energy Europe. Jeho cieľom je podporiť praktické opatrenia v európskych podnikoch na ceste ku klimatickej neutralite.

Ochrancovia prírody v KDR vyzvali zmeniť rozhodnutie povoľujúce pytliactvo

23. 07. 2021 (www.enviroportal.sk)
Kinshasa, 23. júla – Konžský inštitút pre ochranu prírody (ICCN) vo štvrtok vyzval vládu, aby zrušila svoje rozhodnutie, ktorým v Konžskej demokratickej republike (KDR) de facto povolila pytliactvo. Podľa ICCN vláda týmto rozhodnutím podkopáva úsilie o ochranu a záchranu ohrozených druhov. 

Dym z lesných požiarov na ruskom Ďalekom východe dosiahol až na Aljašku

23. 07. 2021 (www.enviroportal.sk)
Moskva/Juneau – Dym z lesných požiarov v Jakutskej republike na ruskom Ďalekom východe prenikol až na Aljašku. 

UNESCO nezaradí Benátky medzi ohrozené lokality Svetového dedičstva

23. 07. 2021 (www.enviroportal.sk)
Rím, 22. júla – Výbor Svetového dedičstva UNESCO vo štvrtok rozhodol, že mesto Benátky a Benátsku lagúnu nezaradí medzi ohrozené lokality Svetového dedičstva. Stalo sa tak len niekoľko dní po tom, ako Taliansko rozhodlo, že veľkým výletným lodiam zakáže plaviť sa do centra Benátok, informovala agentúra AFP. 

Jaskyňa Domica bude po záplavách pre turistov opäť otvorená zrejme už v sobotu

23. 07. 2021 (www.enviroportal.sk)
Kečovo, 22. júla – Jaskyňa Domica bude po záplavách, ktoré v nedeľu (18. 7.) spôsobili v okrese Rožňava silné dažde, pre verejnosť pravdepodobne otvorená už tento víkend. TASR o tom informovala hovorkyňa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Kristína Bocková. 

Užovku stromovú ohrozuje najmä strata jej prirodzených biotopov

23. 07. 2021 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 22. júla – Na životné podmienky najväčšieho a najohrozenejšieho hada na Slovensku – užovky stromovej, má najväčší negatívny efekt strata jej prirodzených mikrohabitatov – špeciálnych biotopov, ktoré vyhľadáva. Upozornili na to zoológovia Univerzity Komenského (UK) v Bratislave, ktorí sa v participácii s verejnosťou venujú mapovaniu výskytu ohrozeného plaza v okolí Bratislavy.

Divočáci versus myslivci: Kdo s koho?

23. 07. 2021 (ekolist.cz)
Početní stavy divokých prasat v naší krajině v posledních desetiletích významně narostly. Na řadě míst je dnes jejich populační hustota více než jeden jedinec na km2 a trvale roste. V takovém množství se z nich stává klíčový druh, jenž významně ovlivňuje ekonomiku zemědělského hospodaření, na silnicích působí dopravní nehody, poškozuje pozemky v blízkosti lidských sídel a negativně ovlivňuje diverzitu rostlinných i živočišných společenstev. Vědci z lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně zkoumají faktory ovlivňující možnosti stabilizace početnosti prasat a hledají východiska...

Podpora obnoviteľných zdrojov

22. 07. 2021 (www.enviroportal.sk)
Spoločnosť PEDAL Consulting otvára prostredníctvom mechanizmu W4RES prvú výzvu na predloženie projektov zameraných na podporu riešení využívajúcich obnoviteľné zdroje v sektore vykurovania a chladenia, ktoré sú vedené ženami.

Východné pobrežie USA zahalil sivý opar z mohutných požiarov

22. 07. 2021 (www.enviroportal.sk)
New York, 21. júla – New York a ďalšie mestá na východe Spojených štátov zahalil sivý opar, ktorý spôsobili rozsiahle požiare na západe USA. Informovala o tom agentúra AP s tým, že dym z požiarov stúpa až do výšky desiatich kilometrov a následne ho vietor unáša tisícky kilometrov.

Putin zhodnotil situáciu v súvislosti s lesnými požiarmi v Rusku

22. 07. 2021 (www.enviroportal.sk)
Moskva, 21. júla – Ruský prezident Vladimir Putin zhodnotil v stredu situáciu v súvislosti s lesnými požiarmi v Rusku, informovali agentúry RIA Novosti a TASS. Putin upozornil na to, že horúce a suché počasie, ktoré momentálne v Rusku zažívajú, vždy vyvoláva prírodne požiare. Práve preto bolo podľa neho nemožné sa tento rok požiarom vyvarovať.

180 miliard korun z EU na obnovu Česka nepřijdou automaticky, vyžadují skutečné změny

22. 07. 2021 (www.hnutiduha.cz)
Díky schválenému Národnímu plánu obnovy získá Česko v odpovědi na covidovou krizi možnost financovat řadu užitečných projektů, které jsou zároveň příležitostí proměnit naši ekonomiku i krajinu udržitelnějším směrem. Zatímco premiér Andrej Babiš před volbami zdůrazňuje hlavně 180 miliard korun, které má ČR poslat Evropská unie, pro zásadní modernizaci a posun v oblastech, kde dlouhodobě zaostáváme, jako jsou úspory energie nebo zadržování vody v krajině, jsou stejně důležité reformy, kterými Evropská komise využití peněz podmínila. A zdaleka nejde jen o mnohokrát zmiňovaný neřešený střet zájmů...

SKI predstavila 11 odporúčaní pre implementáciu plánu obnovy

22. 07. 2021 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 21. júla – Slovenská klimatická iniciatíva (SKI) predstavila 11 odporúčaní pre implementáciu slovenského plánu obnovy v oblasti zelenej ekonomiky. Cieľom iniciatívy je podporiť správne nastavenie energetických a environmentálnych kritérií v oblasti obnovy budov, obnoviteľných zdrojov energie, boja proti energetickej chudobe či podmienok pre žiadateľov.

Friends of the Earth International oslavujú 50te narodeniny!

22. 07. 2021 (www.priateliazeme.sk/spz)
Dátum vydania 22.07.2021 Úvodný text Friends of the Earth International (FOEI) je najväčšou svetovou environmentálnou sieťou, ktorej súčasťou sme aj my. Radi by sme Vám ju pri príležitosti jej jubilea predstavili… Telo textu FOEI združuje 73 národných členských skupín po celom svete a približne 5 000 miestnych aktivistických skupín na všetkých kontinentoch. S viac ako 2 miliónmi členov a podporovateľov po celom svete vedú kamapne...

Senátoři: za nové atomové reaktory zaplatíte bez omezení

21. 07. 2021 (www.hnutiduha.cz)
Senátorky a senátoři dnes při schvalování návrhu zákona o podpoře nových jaderných reaktorů [1] nevyužili možnost shodit jej ze stolu, jak  navrhoval senátor Mikuláš Bek [2]. Stejně tak nepodpořili zastropování neomezené garantované výkupní ceny elektřiny z nových reaktorů. Proti byli senátoři zvolení za ODS a TOP09 a z klubu PROREGION [3]. Pozměňovací návrh, který měl limitovat tuto podporu v souladu s částkami deklarovanými samotným ministrem  průmyslu a obchodu [4],  k tomu podali společně senátorky Alena Dernerová a Jitka Seitlová a senátoři Lukáš Wagenknecht, Mikuláš Bek, Marek Hilšer,...

Americký západ musí rychle pochopit, že proti ohni musí bojovat ohněm. Jinak shoří

21. 07. 2021 (ekolist.cz)
Bydlet dnes na západě Spojených států amerických znamená žít v dosahu požárů. Potlačovat tu oheň znamená jen oddalovat a zhoršovat to, co je v podstatě nevyhnutelné. Těmito slovy začíná článek žurnálu Vox, který bilancuje dosavadní výčet škod, jednotlivých požárů, rozlohu vypáleného a ohněm zdevastovaného území. A nabízí i řešení.

MŽP zhodnotí všetky vplyvy vybudovania terminálu pre LNG na Dunaji

21. 07. 2021 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 21. júla – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR zhodnotí všetky predkladané vplyvy vybudovania terminálu pre LNG (skvapalnený zemný plyn) na Dunaji na životné prostredie. Deklaruje, že k jeho postaveniu sa vyjadrí s dôrazom na ochranu životného prostredia a zdravia ľudí. 

Zbytky polystyrénu zo zatepľovania možno recyklovať

21. 07. 2021 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 21. júla – Odrezky a zvyšky expandovaného polystyrénu (EPS) zo zatepľovania stavieb možno recyklovať. Zbytky treba zaniesť na zberný dvor. Recyklovať sa však môže iba čistý polystyrén bez zvyškov malty, lepidla, stierky, tmelu a iných nečistôt.

Rusko: Líder Jakutska tvrdí, že príčinou lesných požiarov je globálne otepľovanie

21. 07. 2021 (www.enviroportal.sk)
Moskva, 20. júla – Príčinou lesných požiarov v Jakutsku na ruskom Ďalekom východe je globálne otepľovanie. V utorok to uviedol najvyšší predstaviteľ Jakutskej republiky Ajsen Nikolajev, informovala agentúra RIA Novosti. 

Obec Drahovce vyčistí vodovod ekologickým spôsobom

21. 07. 2021 (www.enviroportal.sk)
Drahovce, 20. júla – Pilotný projekt ekologického čistenia obecného vodovodu patentovaným systémom Comprex spúšťa obec Drahovce pri Piešťanoch. Obyvatelia sa tak podľa starostu obce Miroslava Ledeckého opäť dostanú k zdravotne nezávadnej pitnej vode bez usadenín v rozvodoch. 

MŽP: SR podporuje ochranu opeľovačov aj ich komplexný monitoring

21. 07. 2021 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 20. júla –  Slovensko bude na neformálnej rade ministrov životného prostredia členských štátov Európskej únie (EÚ) požadovať analýzy vplyvov na hospodárstvo v súvislosti s obchodovaním s emisnými kvótami.

Vodohospodári dovolia pri dodržaní podmienok prečerpanie vody zo Štrbského plesa

21. 07. 2021 (www.enviroportal.sk)
Štrba, 20. júla – Vodohospodári dovolia prečerpanie vody zo Štrbského plesa, avšak za dodržania podmienok. Vlnu záujmu zainteresovaných vyvolala v uplynulých dňoch voda z plesa, ktorá zaliala úsek turistického chodníka pri juhozápadnom brehu. 

IEA: Hospodárska obnova po pandémii v súčasnej podobe spôsobí rekordné emisie

20. 07. 2021 (www.enviroportal.sk)
Paríž, 20. júla – Emisie oxidu uhličitého pravdepodobne dosiahnú do roku 2023 rekordné hodnoty, pretože len dve percentá financovania obnovy hospodárstva po pandémii sú určené pre obnoviteľné zdroje energie, uviedla v utorok Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA).

Vo Švajčiarsku za desaťročie vzniklo 180 nových ľadovcových jazier

20. 07. 2021 (www.enviroportal.sk)
Ženeva, 19. júla  – Roztápanie sa alpských ľadovcov vytvorilo vo Švajčiarsku len za desaťročie 180 nových ľadovcových jazier. V rokoch 2006 – 2016 vzrástla oblasť pokrytá vodou o zhruba 150 000 štvorcových metrov ročne, čo je ,,viditeľný dôkaz klimatickej zmeny v Alpách", oznámil v pondelok Švajčiarsky federálny inštitút vodných vied a technológií (EAWAG).

Podhájska: MŽP tvrdí, že rozsah rádioaktívnych prvkov vo vode prekračuje limity

20. 07. 2021 (www.enviroportal.sk)
Podhájska, 19. júla – Vyšetrovanie podvodov okolo geotermálnych vôd na Termálnom kúpalisku v Podhájskej predbežne odhalilo manipulácie s výsledkami zloženia vody, tvrdí Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Podľa vyjadrenia ministerstva sú vo vode z vrtu v Podhájskej prítomné niektoré rádioaktívne prvky v takom rozsahu, ktorý viacnásobne prekračuje zdravotné limity. 

Obec Štrba navrhuje prečerpanie vody zo Štrbského plesa do potoka Mlynica

20. 07. 2021 (www.enviroportal.sk)
Štrba, 19. júla – Prečerpanie vody do potoka Mlynica vidí ako riešenie zvýšenej hladiny Štrbského plesa starosta Štrby Michal Sýkora. Voda z plesa, ktorá zaliala úsek turistického chodníka pri juhozápadnom brehu, vyvolala v uplynulých dňoch vlnu záujmu zainteresovaných. 

Stránky