Ekosprávy - monitor

Správy preberané z webových stránok o životnom prostredí, ochrane prírody... Názvy správ odkazujú na pôvodné umiestnenia správ.

V obci zaviedol monitorovanie odpadu: Kto viac vytriedi, menej platí

17. 01. 2020 (ciernalabut.sk)
Zostalo vám po sviatkoch veľa odpadu? Ľudia v obci Košeca ho pravdepodobne poctivo vytriedili a pred dom postavili zbernú nádobu iba vtedy, ak bola skutočne úplne plná. Od nového roku totiž závisí výška ich poplatkov za smeti práve od miery triedenia odpadu, ktorý obec monitoruje. Rozdiel v poplatku môže byť aj štrnásť eur. Je to ľahká matematika – čím viac odpadu ľudia vytriedia, tým menej majú zmesového odpadu a naplnia aj menej zberných nádob. Čím menej nádob zas smetiari odvezú, tým menej obec zaplatí za službu. Tento systém funguje v obci od apríla a už teraz pomohol znížiť...

Ekologické koridory

17. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
SOS/BirdLife Slovensko realizuje na východnom Slovensku medzinárodný projekt „Otvorené hranice pre voľne žijúcu divú zver v Karpatoch”, ktorého cieľom je identifikovať a prispieť k ochrane ekologických koridorov a biotopov medveďa, vlka a rysa.

Brazília: Domorodé kmene a zberači latexu idú spoločne proti Bolsonarovi

17. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Rio de Janeiro, 16. januára - Brazílske domorodé kmene a zberači latexového mlieka z kaučukovníkov chcú spoločnými silami bojovať proti zámerom brazílskeho krajne pravicového prezidenta Jaira Bolsonara, ktoré považujú za ničenie svojej domoviny, amazonského pralesa.

Nitra/Preseľany: Satelitná vysielačka zachránila život mladého orla

17. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Nitra/Preseľany, 16. januára - Pracovníkom z občianskeho združenia (OZ) Ochrana dravcov na Slovensku sa podarilo zachrániť mladého orla kráľovského. Na jeseň, keď mal iba necelých päť mesiacov, začala jeho vysielačka signalizovať problém. Podľa súradníc bol nájdený neďaleko obce Preseľany v Topoľčianskom okrese.

Veteranizace, pollarding a kroužkování stromů vs. jejich ochrana

17. 01. 2020 (ekolist.cz)
Přihlížíme proměnám krajiny probíhajícím nebývalou rychlostí. Nemáme nyní na mysli mnohokrát skloňované dopady změny klimatu, ale zejména důsledky změn v užívání krajiny člověkem. Ještě před sto lety, kdy se živila zemědělstvím a lesnictvím třetina obyvatel České republiky a průměrná velikost zemědělského podniku nedosahovala ani 5 hektarů (Kučera 1994), bylo využívání krajiny v řadě ohledů intenzivnější, ale zároveň mnohem mozaikovitější. V současnosti se na obhospodařování krajiny podílí desetkrát méně lidí, industrializované zemědělské hospodaření probíhá na rozsáhlých zcelených plochách a...

O východe z východu – Magura, hora premenenia

16. 01. 2020 (ciernalabut.sk)
Ako premýšľajú o svete ľudia, ktorí takto zaobchádzajú s lesom? Pätnásty diel zo série blogov o východnom Slovensku. Vrch Magura je súčasťou pohoria Nízke Beskydy a vďaka vysokému televíznemu vysielaču ju dokážete veľmi rýchlo identifikovať (je tiež dôležité podotknúť, že meno „Magura“ nesie na Slovensku ďalších 13 vrchov a preto je geografická lokalizácia veľmi podstatná). V prípade dobrých snehových podmienok je výstup na Maguru na lyžiach poetickou lesnou prechádzkou. Avšak, túto zimu, ako aj tie minulé, sa zopakovala rovnaká schéma – teplo, teplo, konečne mínus a sneženie, pár dní...

Národní energeticko-klimatický plán je stále málo ambiciózní v podílu čisté elektřiny

16. 01. 2020 (www.hnutiduha.cz)
V pondělí 13.1. 2020 schválila vláda finální podobu energeticko-klimatického plánu České republiky. Proces přípravy mělo na starosti Ministerstvo průmyslu a s jeho tvorbou začalo v r. 2018. Plán má do roku 2030 naplnit evropské klimaticko-energetické cíle týkající se množství vypouštěných emisí skleníkových plynů, rozvoje obnovitelných zdrojů nebo zvyšování energetické účinnosti. Plány jednotlivých členských zemí bude nyní posuzovat Evropská komise a čeká se zejména na to, zda se na druhý pokus [1] podaří dosáhnout cíle 32% podílu obnovitelných zdrojů na celkové evropské spotřebě...

Orla so zlomenými nohami zachránili vďaka vysielačke

16. 01. 2020 (www.dravce.sk)
Mladý orol kráľovský menom Leoš mal iba necelých 5 mesiacov, keď začala vysielačka na jeho chrbte signalizovať problém. Podľa súradníc bol koncom októbra 2019 nájdený neďaleko obce Preseľany. Mal zlomené obe nohy, bol vychudnutý a v kritickom zdravotnom stave. Okamžite sa začal boj o jeho život, pri jeho záchrane sa spojilo množstvo odborníkov. Po náročnej operácii a dlhej, neľahkej rehabilitácii, bolo konečne možné orla vypustiť späť na slobodu. Druhú šancu dostal 11. januára neďaleko Bratislavy.

Nemecko: Aktivisti žalujú vládu za slabý zákon o ochrane klímy

16. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Berlín, 16. januára - Viaceré nemecké environmentálne organizácie v stredu oznámili, že podali žaloby na Spolkový ústavný súd, ktoré obviňujú vládu kancelárky Angely Merkelovej, že neprijala dostatočné opatrenia na ochranu klímy.

Slovenský raj: Lesníci menia drevinové zloženie obnovovaných porastov

16. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Spišská Nová Ves, 15. januára – Cirkevní lesníci, obhospodarujúci lesy Spišského biskupstva, menia pri obnove lesných porastov na dvoch lokalitách v Národnom parku (NP) Slovenský raj ich drevinové zloženie po vetrovej a podkôrnikovej kalamite.

Zvolen: V lesníckom múzeu predstavia kráľa slovenských lesov - jeleňa

16. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Zvolen, 15. januára - Kráľ slovenských lesov, jeleň, bude v najbližších dňoch dominovať výstavným priestorom Lesníckeho a drevárskeho múzea (LDM) vo Zvolene. Prezentácia nadväzuje na predchádzajúce výstavy, venované významným zástupcom fauny slovenských lesov, ako sú medveď, vlk, diviak či srnec.

Ekvádor: Na súostroví Galapágy vybuchla sopka, ohrozuje vzácnu faunu

15. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Quito, 14. januára - Sopka na neobývanom ostrove nachádzajúcom sa na ekvádorskom súostroví Galapágy začala po erupcii chrliť lávu, čo predstavuje potenciálnu hrozbu pre unikátne miestne ekosystémy.

Čínski vedci: Svetové oceány sa rekordne rýchlo otepľujú

15. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Peking, 14. januára - Setové oceány dosiahli v roku 2019 rekordnú teplotu, pričom tempo ich otepľovania sa neustále zvyšuje. Vyplýva to zo štúdie, ktorú v utorok zverejnil čínsky odborný časopis Pokroky v atmosférickej vede. Informovala o tom agentúra DPA.

Pri úseku D4 pod Karpatmi by mali prekryť vyústenie tunela pri Marianke

15. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 14. januára – Najvhodnejším riešením pre trasovanie diaľnice D4 v úseku Bratislava-Rača–Bratislava-Záhorská Bystrica vrátane tunela pod Malými Karpatmi je variant V3a, ktorý ráta s verejnosťou požadovaným prekrytím vyústenia diaľnice v blízkosti obce Marianka.

Investičný plán zelenej dohody pre Európu má jasné mechanizmy financovania

15. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Brusel/Štrasburg, 14. januára - Európska komisia (EK) v utorok v Štrasburgu naznačila, akým spôsobom chce do roku 2050 dosiahnuť klimatickú neutralitu EÚ.

Košice: Na workshope predstavili možnosti redukcie odpadu na úrade i v meste

15. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Košice, 14. januára – Zvýšiť povedomie a rozvíjať aktivity v prospech životného prostredia a redukcie odpadu bolo zámerom utorkového workshopu v Košiciach. Určený bol pre zástupcov košických a prešovských samospráv. Predstavili im možnosti, ako môžu úrad a mestá redukovať svoj odpad.

Bojnice: Zámocká priekopa zostala opustená, uhynuli tam všetky labute

15. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bojnice, 14. januára - Zámocká priekopa v Bojniciach prišla o jeden zo svojich symbolov. Postupne tam v poslednom období uhynuli všetky labute hrbozobé, ktoré ju obývali. Informoval o tom hovorca Národnej zoologickej záhrady Bojnice Jaroslav Slašťan.

Trnavá Hora: Seriál o triedení odpadov má obyvateľov naučiť správne separovať

14. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Žiar nad Hronom, 13. januára - Samospráva v obci Trnavá Hora sa rozhodla posilniť povedomie svojich obyvateľov o triedení odpadov aj prostredníctvom krátkeho seriálu zverejňovaného na sociálnej sieti. V ňom chcú obyvateľom vysvetliť, ako správne triediť rozmanité druhy odpadu.

V Poloninách sa nehospodárilo citlivo, tvrdia odborníci, stav by sa mal zlepšiť

14. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Banská Bystrica/Ulič, 13. januára – V nárazníkovej zóne lokality svetového dedičstva UNESCO Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy na území Národného parku (NP) Poloniny sa do minulého roka nehospodárilo citlivo. Vyplýva to z materiálov, ktoré v nedeľu (12. 1.) zverejnila Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR na svojej internetovej stránke.

Ochranári budú zisťovať početnosť vodného vtáctva v PIENAP-e

14. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Spišská Stará Ves, 13. januára - To, koľko druhov vodného vtáctva zimuje v územnej pôsobnosti Správy Pieninského národného parku (PIENAP), budú miestni ochranári zisťovať už o niekoľko dní.

V Thajsku si školáci pochodom uctili zvieratá uhynuté pri požiaroch v Austrálii

14. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Ajuttchajá, 13. januára - Skupina školákov sa zišla v pondelok v sloňom parku v thajskom starobylom meste Ajuttchajá na pochode a tichej spomienke, aby tým vzdali poctu a upozornili na milióny zvierat, ktoré uhynuli pri ničivých lesných požiaroch v Austrálii. Informovala o tom agentúra Reuters.

Nitrianske Pravno: V lesnej škôlke v Bôriku pribudne komunitná včelnica

14. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Nitrianske Pravno, 13. januára - Komunitná včelnica a včelia škola pribudne v areáli starej lesnej škôlky v Bôriku v Nitrianskom Pravne (okres Prievidza). Projektom, na ktorý získala obec dotáciu, chce ľuďom pripomenúť, aké dôležité sú včely pre životné prostredie. Vzdelávať sa v areáli budú i deti, pre ktoré miestna škola vytvorí krúžok.

Bez uhlí do 10 let? Uhelná komise musí počítat se vším. V září chce jít s výsledky na vládu

13. 01. 2020 (www.hnutiduha.cz)
Na dnešním zasedání Uhelné komise schválili její členové a členky plán práce a konkrétní úkoly pro pracovní skupiny. Cílem je předložit vládě v září návrh útlumu a konce spalování uhlí. Komise bude posuzovat i rychlý konec uhlí do 10 až 15 let, který může být nastartován růstem ceny emisní povolenky. Komise se shodla, že na źakladě podkladů z pracovních skupin vzniknou 3 scénáře: scénář business-as-usual (tedy že stát nebude zasahovat do uhelné energetiky) s odklonem od uhlí do roku 2045 či 2050, scénář odpovídající německému přístupu - odklon do roku 2038 až 2040 a scénář s odklonem do roku...

Thunbergová vyzvala Siemens, aby sa stiahol z projektu výstavby baní v Austrálii

13. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Štokholm, 11. januára - Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová v sobotu na Twitteri vyzvala nemecký konglomerát Siemens, ktorý sa má podieľať na kontroverznom projekte otvorenia nových baní na ťažbu uhlia v Austrálii, aby sa z neho stiahol.

Petrovany: Investor nesúhlasí s tvrdeniami obyvateľov v súvislosti s obaľovňou

13. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Petrovany, 10. januára – Obaľovňa živičných zmesí, ktorá má vyrásť v priemyselnom parku v Petrovanoch, nebude mať negatívny vplyv na životné prostredie a obyvateľstvo. Tvrdí to spoločnosť Vedos, ktorá ju tam plánuje postaviť a prevádzkovať.

Greenpeace: Envirorezort stále nerobí dosť vo veci klimatickej krízy,MŽP oponuje

13. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislav, 11. januára - Vo veci klimatickej krízy Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR ani vláda stále nerobia dosť. Myslí si to organizácia Greenpeace. MŽP oponuje, že za posledné tri roky na Slovensku v boji proti klimatickej zmene urobili veľký kus práce.

V Oravskej Polhore sprevádzkovali inhalatórium na slanú vodu

13. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Oravská Polhora, 11. januára – V Oravskej Polhore sprevádzkovali malé inhalatórium na jodo-bromovú slanú vodu spod Babej hory. Podarilo sa to zásluhou medzinárodného projektu. Podľa starostu Michala Strnála je prameň slanej vody unikátny a jeho zloženie ojedinelé v strednej Európe.

MŽP predložilo návrh Nízkouhlíkovej stratégie rozvoja SR do roku 2030

13. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 10. januára - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR navrhuje opatrenia, ktoré môžu Slovensko posunúť bližšie k dosiahnutiu klimatickej neutrality. Návrh Nízkouhlíkovej stratégie rozvoja SR do roku 2030 s výhľadom do roku 2050 predložilo MŽP do medzirezortného pripomienkového konania (MPK).

Miliarda upálených zvířat z Austrálie? Nebude to tak horké

13. 01. 2020 (ekolist.cz)
S prezentací čísel v ochraně přírody je vždycky trochu problém. Konzervativní a střízlivé cifry totiž nikoho ze židle nezvednou, obří hausnumera s nejistým základem zase vyvolávají podezření a kritiku. A to se teď přesně děje, v případě počtu zvířat uhynulých v plamenech australských požárů.

Zvyšovanie povedomia o zmenách klímy na školách (ClimaEdu)

10. 01. 2020 (www.enviroportal.sk)
Schéma financovania: Granty EHP a Nórska Správca programu: Ministerstvo životného prostredia SR Dátum vyhlásenia: 31. 12. 2019 Dátum uzavretia: 28. 2. 2020 Kód: ACC03 Viac informácií: https://www.minzp.sk

Stránky