Ekosprávy - monitor

Správy preberané z webových stránok o životnom prostredí, ochrane prírody... Názvy správ odkazujú na pôvodné umiestnenia správ.

S maturantmi na biológii: Buď sa pária, alebo sa žerú

20. 09. 2019 (ciernalabut.sk)
Príbeh učiteľky Lenky Škarbekovej, ktorá dáva študentom ,,ohmatať“ prírodu. Po upršanej Gelnici prichádzame ku gymnáziu. Dostaneme sa však iba po prvé dvere. Je okolo obeda, študenti majú hodinu a cez sklo vidno len prázdne chodby. Vrátnika nikde. Voláme Lenke Škarbekovej, finalistke ocenenia Učiteľ Slovenska, ktorá v Gelnici učí biológiu a chémiu. Vytvorila dokonca samostatný predmet Praktikum z biológie a ekológie. So svojimi žiakmi  má v pláne nasledujúce dve hodiny preskúmať potok za školou. Už vopred nás upozornila, že ak bude pršať, misia bádania vonku bude vážne ohrozená. Prší od rána...

Na Broumovsku se letos počtvrté narodila vlčata. Ta odrostlá už smečku opouští

19. 09. 2019 (www.hnutiduha.cz)
V polovině července se ve Vraních horách podařilo zdokumentovat pomocí fotopasti Hnutí DUHA dva nové vlčí přírůstky. V tomto lesnatém pohoří, ležícím podél česko-polských hranic západně od chráněné krajinné oblasti Broumovsko,  potvrdili dobrovolníci Vlčích hlídek rozmnožování už počtvrté v řadě.Teritorium  smečky se rozkládá od Teplic nad Metují až po východ Krkonoš. Ačkoliv tedy letos došlo k jejímu posílení minimálně o dvě vlčata, celkový počet vlků na tomto území se příliš měnit nebude. Loňská či starší mláďata by se totiž již měla osamostatnit a najít si nová území. To dokládají i záběry...

Príšerný dream job

18. 09. 2019 (ciernalabut.sk)
Za posledný rok a pol (Júlia má 20 mesiacov) je moje najpoužívanejšie slovo “príšerne”. #mäkkámatka40tka Som príšerne unavená, ona príšerne jačí, keď sa puberťáci smejú počas jej spánku, je to vždy príšerne nahlas, keď ona chce jesť z môjho jedla, tak to jedlo sa mi zdá príšerne presolené, prekorené, precukrované, keď je Peťo dlhšie v práci, je to pokaždé príšerne dlho. V skratke, odkedy mám tento dream job zvaný rodičovská dovolenka, všetko je nejak viac. Viac príšerné, ale zároveň úžasné. Klasika, dieťatko je úžasné, krásne, šikovné, múdre, a zároveň sa vám zmení (nie úplne k lepšiemu) celý...

Už nie je na čo čakať! Štrajkujeme spoločne so študentmi

18. 09. 2019 (www.priateliazeme.sk/spz)
12.09.2019 My, dolupodpísané mimovládne organizácie sme si vedomé toho, že situácia ohľadom klimatickej krízy je vážna. Po celom svete môžeme sledovať výskyt rekordne vysokých teplôt, sucho a iné extrémne prejavy počasia. Zažívame masové vymieranie živočíchov a po celom svete dochádza k rapídnemu úbytku biodiverzity. Dopady klimatickej zmeny už dávno vplývajú na celú (široko ponímanú) oblasť životn...

Správa o cieľoch udržateľného rozvoja

18. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Organizácia spojených národov vydala v rámci svojho programu životné prostredie publikáciu The Sustainable Development Goals Report 2019 (Správa o cieľoch udržateľného rozvoja z roku 2019), ktorá konštatuje, že v niektorých kritických oblastiach životného prostredia sa dosiahol pokrok.

Před 20 lety zachránila občanská blokáda unikátní Trojmezenský prales v NP Šumava před vykácením

18. 09. 2019 (www.hnutiduha.cz)
Již dvanáct let tam naučná stezka ukazuje, jak se les po působení kůrovce úspěšně samovolně obnovuje Téměř přesně před 20 lety dne 21. září 1999 byla po dvou měsících ukončena nenásilná občanská blokáda, při níž více než dvě stovky dobrovolníků a ochránců přírody z celé republiky úspěšně bránily vykácení unikátního Trojmezenského pralesa v jižní části národního parku Šumava [1]. Se svolením tehdejšího ministra životního prostředí Miloše Kužvarta za ČSSD dala ke kácení stromů souhlas tehdejší Správa NP Šumava pod vedením Ivana Žlábka. Drtivá většina pralesovitých porostů nedaleko hory...

Michalovce: Oheň na Sninský kameň či Vihorlat nepatrí

18. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Michalovce, 17. septembra – Ochranári zo Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat upozorňujú na neustále porušovanie zákazu zakladania ohňa v chránených územiach s vyšším stupňom ochrany.

Prezidentka na samite OSN o klíme vyzdvihne projekt transformácie hornej Nitry

18. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 17. septembra – Na budúcotýždňovom klimatickom samite OSN v americkom New Yorku chce prezidentka SR Zuzana Čaputová vyzdvihnúť cieľ Slovenska ukončiť využívanie uhlia ako zdroja na výrobu elektrickej energie do roku 2023 a projekt transformácie najväčšieho hnedouhoľného regiónu na hornej Nitre.

Stanovisko VLKa k návrhu MŽP pre úpravu hraníc pralesov UNESCO

18. 09. 2019 (www.wolf.sk)
Ministerstvo životného prostredia predložilo dňa 12. septembra 2019 do medzirezortného pripomienkového konania dokument "Návrh na úpravu hraníc slovenských komponentov lokality svetového prírodného dedičstva Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy". Predložený dokument však opakuje chyby nominačného projektu a navyše bezprecedentne povoľuje ťažbu dreva v najcennejších územiach. Ministrovi preto zasielame žiadosť o stiahnutie a kompletné prepracovanie dokumentu. čítať viac

Asociácia slovenských kúpeľov je proti urýchleniu zonácie TANAP-u

18. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Vysoké Tatry, 17. septembra - Kampaň za urýchlenie procesu zonácie v Tatranskom národnom parku (TANAP-u), ktorej súčasťou je aj výzva zástupcov horských sídiel a cestovného ruchu Dajme Tatrám tvár, môže viesť k poškodeniu biotopu, ktorý umožňuje existenciu prírodných klimatických liečebných kúpeľov vo Vysokých Tatrách.

Hlasujte za Učiteľa Slovenska v cene verejnosti

17. 09. 2019 (www.zivica.sk)
Spúšťame hlasovanie o cenu verejnosti v rámci ocenenia pre najlepšieho pedagóga Učiteľ Slovenska. Čítať viac o Hlasujte za Učiteľa Slovenska v cene verejnosti

Odpadové spoločnosti nesúhlasia s novelou zákona o odpadoch

17. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 17. septembra - Päť veľkých spoločností, ktoré pôsobia v odpadovom hospodárstve, nesúhlasí s novelou zákona o odpadoch, ktorú poslanci minulý týždeň posunuli do druhého čítania.

Thajsko: Polovica zo 147 tigrov zachránených z budhistického chrámu uhynula

17. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bangkok, 17. septembra - Viac ako polovica z tigrov zachránených pred tromi rokmi z budhistického chrámu v Thajsku, kde slúžili ako turistická atrakcia, uhynulo na chorobu. Informovala o tom v pondelok agentúra AP s odvolaním sa na miestne úrady.

Thunbergová prevzala cenu Veľvyslanec svedomia od Amnesty International

17. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Washington, 17. septembra - Švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová a mládežnícke hnutie Fridays for Future v pondelok vo Washingtone prevzali prestížne ocenenie udeľované ľudskoprávnou organizáciou Amnesty International. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.

N. Kurilla: Aktualizovaný energetický a klimatický plán bude kvalitnejší

17. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 16. septembra - Aktualizovaný integrovaný národný energetický a klimatický plán Slovenska na obdobie 2021 - 2030, ktorý má SR predložiť do konca roka, bude kvalitnejší ako jeho pôvodný návrh. Na seminári s názvom Priority Slovenska v energetickej a klimatickej politike to avizoval štátny tajomník envirorezortu Norbert Kurilla.

Vyjadrenie MŽP: Novinky v oblasti obchodovania s ohrozenými druhmi (CITES)

17. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Ženeva, 16. septembra - V dňoch 17. – 28. augusta 2019 sa v Ženeve uskutočnilo 18. zasadnutie konferencie zmluvných strán Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES), na ktorom sa zúčastnilo 1700 delegátov, pozorovateľov a novinárov.

Progresívne Slovensko navrhuje vyhlásiť stav klimatickej núdze

17. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 16. septembra - Mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko (PS) navrhuje vyhlásiť stav klimatickej núdze. Na pondelkovej tlačovej konferencii v sídle PS to povedal poslanec Európskeho parlamentu a člen predsedníctva Martin Hojsík.

Súkromný investor chce v Uhrovci postaviť protipovodňový múr

17. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Uhrovec, 16. septembra - Súkromný investor plánuje v Uhrovci (okres Bánovce nad Bebravou) postaviť protipovodňový múr. Stavbou sleduje ochranu navrhovanej individuálnej bytovej výstavby Kapustnice pred storočnou vodou.

UK, STU a SAV sa pripájajú ku klimatickému štrajku a vyzývajú všetkých k účasti

17. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 16. septembra – Tri najsilnejšie vedecké inštitúcie na Slovensku – Univerzita Komenského (UK) v Bratislave, Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave a Slovenská akadémia vied (SAV) – sa oficiálne pripájajú k globálnemu klimatického štrajku. Ten sa celosvetovo bude konať od 20. do 27. septembra.

BSK: Medzi Malými a Veľkými Levármi obnovia jabloňovú alej

17. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava/Malé Leváre, 16. septembra – Popri ceste spájajúcej Malé a Veľké Leváre na Záhorí obnovia jabloňovú alej. O spoločnom projekte samosprávy a obyvateľov Malých Levár informuje web zahori.sk.

Budúcu sobotu je Svetový čistiaci deň, zapoja sa aj Slováci

17. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 15. septembra - Slovensko sa budúcu sobotu (21. 9.) opäť pripojí k medzinárodnej iniciatíve, ktorej ambíciou je "upratať svet".

Nemecko: Demonštranti blokovali vstup na automobilový veľtrh vo Frankfurte

17. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Frankfurt nad Mohanom, 15. septembra - Niekoľko stoviek klimatických aktivistov zablokovalo v nedeľu hlavný vstup do areálu výstaviska vo Frankfurte nad Mohanom, kde sa v týchto dňoch koná známy automobilový veľtrh.

Elektrárna Počerady může letos a příští rok vypustit o 30 % více škodlivých oxidů dusíku

16. 09. 2019 (www.hnutiduha.cz)
ČEZ by ji měl odstavit, ne prodávat Tykačovi Krajský úřad Ústeckého kraje schválil u dvou z pěti bloků uhelné elektrárny ČEZ Počerady zvýšení tzv. emisního stropu (množství znečištění, které může vypustit v jednotlivých letech) pro zdraví škodlivé oxidy dusíku (NOx) pro roky 2019 a první pololetí 2020 o celých 30 % [1]. Může tak celkem vypustit až o 750 tun více škodlivých plynů, které se v ovzduší mění na mikroskopický prach velmi nebezpečný pro lidské zdraví či na jedovatý přízemní ozon.O stejné množství se sníží tzv. emisní strop elektrárně ČEZ Prunéřov. Teoreticky by tedy nemělo dojít ke...

Snahu o čistou vodu v rybnících komplikují invazní druhy – i z akvárií

16. 09. 2019 (ekolist.cz)
Kdo by dnes nechtěl mít ve svém městě či obci čistý rybník na koupání? Řada obcí skutečně něco takového plánuje. Zdánlivě jednoduchá záležitost, tedy „vyčistit rybník“, ale v praxi naráží na různé překážky: příliš hustou rybí obsádku, nevyhovující kvalitu přitékající vody a zásobu živin – zejména fosforu v bahně.

Poslanci dnes udělali významný krok k uzdravení našich lesů

13. 09. 2019 (www.hnutiduha.cz)
Další příčiny lesní kalamity musí dořešit Senát Poslanecká sněmovna dnes podpořila část pozměňovacích návrhů k novele zákona o lesích, které by mohly vést k pěstování pestrých a odolnějších lesů. Další důležité návrhy ale zůstaly nevyslyšeny.Poslanci především odblokovali řešení přemnožení spárkaté zvěře a změnili způsob plánování lovu tak, aby postupně došlo k vytvoření rovnováhy mezi stavem lesa a počty zvěře. Bez schválení tohoto návrhu by nebylo možné obnovit poškozené lesy v pestré druhové skladbě a s využitím přirozeného zmlazení. [1]Poslanci dále schválili návrh, který omezí...

Chceme “rebelovať” tým, že pôjdeme príkladom

13. 09. 2019 (www.mladireporteri.sk)
Centrum environmentálnych aktivít Trenčín a Mladí reportéri pre životné prostredie stanovisko ku globálnemu klimatickému štrajku 20.9.2019 čítať ďalej

O východe z východu – ako obyvatelia sídlisk nechodia do mesta, lebo zabudli na údiv

12. 09. 2019 (ciernalabut.sk)
Návšteva historického centra mesta je príležitosťou zažiť údiv z niečoho pekného. Prečo to Prešovčania už nerobia? Siedmy diel zo série blogov o východnom Slovensku. Hoci to už budú takmer dva roky, čo je naše kníhkupectvo presťahované do samého srdca Prešova, často sa opakuje jedna bizarná situácia – ľudia vojdú do obchodu a začudovane sa pýtajú, ako dlho sme už v meste a ako je možné, že nás objavili až teraz. Záhada sa ale vždy po krátkej konverzácii vyrieši – mnohí v meste už pol roka, rok, či dva roky vôbec neboli. Znie to síce naozaj bizarne, ale je to tak. Hoci Prešov naozaj nie je...

Druhé hniezdenie myšiarok ušatých (Asio otus) na hornom Ponitrí

12. 09. 2019 (www.dravce.sk)
Myšiarka ušatá si hniezdo nestavia, ale hniezdi v opustených hniezdach po dravcoch, krkavcovitých vtákov, alebo veveríc, no zahniezdila už aj na zemi.  Keďže v tomto roku bola gradácia hraboša poľného, ale aj lesných myší, tak bol predpoklad, že sovy zahniezdia aj druhýkrát. Skontrolovali sme niekoľko starších hniezd a zistili sme dva prípady ich druhého hniezdenia.

Vodohospodári môžu na opravy použiť 6 miliónov eur z minulého roka

12. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 10. septembra - Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) môže na opravy a údržby použiť šesť miliónov eur, ktoré mu Ministerstvo životného prostredia (MŽP) v roku 2018 poskytlo na protipovodňové opatrenia. V stredu o tom rozhodla vláda.

Lesy SR oslavujú 20 rokov, podľa G. Matečnej má les spájať, nie rozdeľovať

12. 09. 2019 (www.enviroportal.sk)
Banská Bystrica, 10. septembra – Les nemá rozdeľovať, ale spájať. Konštatovala to v utorok v Banskej Bystrici ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS), ktorá sa pri príležitosti osláv 20. výročia vzniku štátneho podniku Lesy SR zúčastnila na slávnostnom odovzdávaní ocenení lesníkom.

Stránky