Ekosprávy - monitor

Správy preberané z webových stránok o životnom prostredí, ochrane prírody... Názvy správ odkazujú na pôvodné umiestnenia správ.

Jarné upratovanie s Maxom

07. 04. 2020 (www.enviroportal.sk)
Pracovníci Slovenskej agentúry životného prostredia pripravili pre deti aj dospelých jarnú outdoorovú aktivitu spojenú s príjemnými prechádzkami po príprode. 

Verejné konzultácie o klimatických ambíciách EÚ pre rok 2030

07. 04. 2020 (www.enviroportal.sk)
Európska komisia plánuje v rámci Európskej zelenej dohody navrhnúť zvýšenie ambícií EÚ do roku 2030. Novým cieľom by malo byť zníženie emisií skleníkových plynov EÚ aspoň o 50 % - 55 % do roku 2030, v porovnaní s emisiami vypustenými v roku 1990. 

Viaceré obce z Prievidzského okresu budú mať zabezpečený zber triedeného odpadu

07. 04. 2020 (www.enviroportal.sk)
Kocurany, 6. apríla - Viaceré obce Prievidzského okresu budú mať po niekoľkomesačnom výpadku zabezpečený zber separovaného odpadu z domácností. Niektoré samosprávy čakajú na podpis zmlúv s organizáciami zodpovednosti výrobcov (OZV), ďalším vybrali OZV na zlosovaní. 

Vyhlásenie výzvy LIFE 2020

07. 04. 2020 (www.enviroportal.sk)
Ministerstvo životného prostredia SR ako Národný kontaktný bod pre program LIFE v programovom období 2014 - 2020 informuje o vyhlásení poslednej výzvy na predkladanie žiadostí o grant v rámci programu na ochranu životného prostredia a klímy LIFE (2014 - 2020), ktorá bola zverejnená Európskou komisiou dňa 2. 4. 2020. 

Kozy pomáhajú prežiť vzácnym rastlinám na vrchu Tarbucka

06. 04. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 5. apríla - Kozy pomáhajú prežiť vzácnym teplomilným rastlinám na vrchu Tarbucka. Územie momentálne zarastá inváznymi druhmi drevín. TASR o tom informovala Katarína Mikulová z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ).

J. Budaj zaručil, že lokalita Morského oka nebude slúžiť developerom

06. 04. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 4. apríla - Maximálna právna záruka pre verejnosť, že lokalita Morského oka nebude slúžiť na developerské zámery a zostane prístupná turistom, je výsledkom rokovania ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) s aktivistami z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK. 

Bratislava: V Dúbravke vyzbierali v roku 2019 viac ako 1000 ton odpadu

06. 04. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 4. apríla - Mestská časť Bratislava-Dúbravka v roku 2019 zozbierala na území mestskej časti viac ako 1000 ton odpadu, približne polovicu, 504 ton, tvoril biologicky rozložiteľný odpad po kosení a orezávaní stromov. 

Štúdia: Atlantický oceán je schopný absorbovať menej CO2, ako sme si mysleli

06. 04. 2020 (www.enviroportal.sk)
Londýn, 3. apríla - Atlantický oceán je podľa novej štúdie schopný absorbovať menej oxidu uhličitého, ako sme si doteraz mysleli. To podľa vedcov znamená, že budeme musieť upraviť klimatické modely. 

Vodohospodári predpokladajú, že z Ružína vytiahnu opäť viac odpadu než vlani

06. 04. 2020 (www.enviroportal.sk)
Košice, 3. apríla – Odpadkov v Ružíne sa zdá byť podľa vodohospodárov viac ako vlani. Pre TASR to povedal vedúci vodnej stavby (VS) Ružín Miroslav Kontúr zo Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP). Predpokladá, že s čistením by sa mohlo začať v máji.

Kolik druhů žije v současnosti na Zemi?

06. 04. 2020 (ekolist.cz)
Na první pohled se může zdát, že popisování nových druhů vědeckými postupy a jejich následné logické třídění podle příbuznosti může být důležité jen pro značně omezený počet posedlých nadšenců, kteří se jim věnují ve svém volném čase, v lepším případě pro pár nepraktických staromódních vědátorů, zakopávajících o krabice s brouky. Jenže opak je pravdou.

V Brdech se objevil rys ostrovid. Zavítal sem zřejmě ze Šumavy

03. 04. 2020 (ekolist.cz)
Letos v lednu se opět podařilo potvrdit výskyt silně ohroženého rysa ostrovida v chráněné krajinné oblasti Brdy. Zachytila jej jedna z fotopastí, které jsou tu naistalovány díky mezinárodnímu projektu 3Lynx. Snímky byly porovnány se stovkami fotografií rysů z nejbližší oblasti jejich trvalého výskytu, tedy ze Šumavy. Zvíře se ale identifikovat nepodařilo. Na základě fotografie nešlo ani určit pohlaví, rys byl proto prozatím označen kódem R721.

Vláda: Termín zavedenia zálohového systému by sa mal posunúť

03. 04. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 2. apríla - Termín zavedenia zálohového systému jednorazových obalov by sa mal posunúť. Zmenu navrhlo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR s tým, že zabezpečenie riadneho procesu výberu správcu je časovo náročné. Na svojom štvrtkovom rokovaní to schválila vláda.

AVS: Nový koronavírus je nestabilný vo vode a v odpadovej vode

03. 04. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 2. apríla – Nový koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, je nestabilný v prostredí vody a odpadovej vody. Upozorňuje na to Asociácia vodárenských spoločností (AVS), podporuje tak stanovisko Európskej asociácie prevádzkovateľov verejných vodovodov a verejných kanalizácií (EurEau). 

Blyskotavé záblesky alebo ako sa nevrátiť v škole do starých koľají

02. 04. 2020 (ciernalabut.sk)
„Presunúť učivo a dobehnúť ho v ďalšom roku…“ No. Dúfam, že to bude inak. O zmene obsahu a formy výučby a celej škále problémov školstva sa už povedalo snáď všetko. Už len začať. Večerná sms. „Prosím, blyskotavé záblesky sú aký umelecký prostriedok?“ Odsuniem sa od počítača a volám neterke. Ďalšie z cvičení, ktoré dostali za úlohu. Jej mama je zahltená v práci, časť ľudí im vypadla. Jej babka sa denne stará o svojho otca – ležiaka. Sme od seba ďaleko. Každý máme svoje. Viem. Karaténa, odporúčania, pritom zabezpečiť chod domácnosti, nákupy, zvládať home office – kto môže ­a popritom...

Koronavírus: Klimatický summit OSN COP26 bude presunutý na rok 2021

02. 04. 2020 (www.enviroportal.sk)
Londýn, 2. apríla - Klimatický summit OSN COP26, ktorý sa mal uskutočniť v novembri v škótskom Glasgowe, bude pre pandémiu koronavírusu presunutý na rok 2021. S odvolaním sa na stredajšie vyhlásenie britskej vlády o tom informovala agentúra AFP. 

Bojnická zoo dočasne zmenila logo, apeluje na dodržiavanie opatrení

02. 04. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bojnice, 1. apríla - Národná zoologická záhrada Bojnice dočasne zmenila svoje logo. Odizolovaním písmen v názve chce apelovať na dodržiavanie opatrení v súvislosti so šírením nového koronavírusu. Zároveň tak vyjadruje podporu aj Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO).

Banská Štiavnica: Ochranári v spolupráci so študentmi pomáhajú pri migrácii žiab

02. 04. 2020 (www.enviroportal.sk)
Banská Štiavnica, 1. apríla - Osadením zábran na migračných trasách aj tento rok ochranári zo Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Štiavnické vrchy pomáhajú obojživelníkom pri ich presúvaní sa zo zimovísk v lese na miesta rozmnožovania. 

Šaľa: Voda v štyroch z piatich artézskych studní je pitná

02. 04. 2020 (www.enviroportal.sk)
Šaľa, 1. apríla – Voda vo väčšine artézskych studní v Šali je vhodná na pitie. Ako vyplýva z protokolu o vykonaných skúškach na odobratých vzorkách, voda v štyroch z piatich studní vyhovuje hygienickým parametrom. 

Podpora kúpy elektromobilov pozastavená

02. 04. 2020 (www.enviroportal.sk)
Ministerstvo hospodárstva SR dočasne pozastavilo dotačný projekt na podporu kúpy elektromobilov. Dôvodom je súčasná situácia spôsobená koronakrízou. 

Program odpadového hospodárstva SR 2021 - 2025

01. 04. 2020 (www.enviroportal.sk)
Strategický dokument Program odpadového hospodárstva SR 2021 - 2025 sa posúva do ďalšieho štádia v strategickom posudzovaní vplyvov na životné prostredie. 

Detektívka Emka a vzácne korytnačky

01. 04. 2020 (www.enviroportal.sk)
V tretej časti rodinného seriálu z oblasti envirokriminality a enviroprevencie detektívka Emka a jej kamaráti pátrači opäť odhaľujú zločiny proti prírode. Emka, Adam, Filip a robot Viktor pátrajú po zlodejoch vzácnych korytnačiek. Seriál nájdete na adrese:  https://www.youtube.com/watch?v=XFdpcD3S-UQ.

Európska zelená dohoda: Online verejné konzultácie o ambicióznejšom cieli EÚ v oblasti klímy do roku 2030

01. 04. 2020 (www.enviroportal.sk)
Zatiaľ čo všetky bezprostredné politické ciele Komisie sú zamerané na boj proti koronavírusu, EK pokračuje aj v prípravách zameraných na dlhodobé politické priority v oblasti ochrany klímy. 

Ružomberské papierne zvažujú výmenu kotla na biomasu

01. 04. 2020 (www.enviroportal.sk)
Ružomberok, 1. apríla – Ružomberský podnik na výrobu celulózy a papiera zvažuje výmenu súčasného kotla na biomasu za nový. Spoločnosť Mondi SCP už v tejto súvislosti podala žiadosť o posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). 

V dôsledku otepľovania prenikne na Slovensko množstvo cudzokrajného hmyzu

01. 04. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 31. marca - Na Slovensko každoročne preniká množstvo teplomilných druhov hmyzu. Dôvodom je, že otepľovanie podmieňuje šírenie a prenikanie cudzokrajných, nepôvodných druhov živočíchov do lesov. Uviedli to pre TASR vedci z Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied.

Ochrana dravcov žiada ľudí, aby boli v prírode ohľaduplní k vtákom

01. 04. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 31. marca - Organizácia Ochrana dravcov na Slovensku žiada ľudí, aby boli v prírode ohľaduplní voči vtákom a pohybovali sa len po vyznačených trasách. V týchto dňoch chodí do prírody viac ľudí ako obyčajne, čím dochádza k vyrušovaniu vtáctva, ktoré je spravidla neúmyselné. 

Bratislava pokračuje s obnovou Horského parku, topoľovú aleju nahradí dubovou

01. 04. 2020 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 31. marca – Mesto Bratislava pokračuje s obnovou Horského parku. V týchto dňoch prejde zmenou tunajšia hlavná promenáda, kde vyrúbu 27 chorých topoľov a následne ich nahradia 27 dubmi letnými. Na sociálnej sieti o tom informuje bratislavský magistrát.

MŽP SR: Sprievodca neformálnou envirovýchovou a vzdelávaním

01. 04. 2020 (www.enviroportal.sk)
Pandémia koronavírusu ochromuje aj environmentálnu výchovu, vzdelávanie a osvetu. Opatrenia na boj proti tejto infekcii a sociálna izolácia zamedzujú realizácii rôznych programov a projektov pre školy, ich žiakov ako aj učiteľov a koordinátorov environmentálnej výchovy. 

Starinu začali stavať pred 40 rokmi, vysídlené územie je prírodnou encyklopédiou

01. 04. 2020 (www.enviroportal.sk)
Stakčín, 31. marca – Vodnú nádrž (VN) Starina na severovýchode Slovenska začali stavať pred 40 rokmi - na jar 1980. Pre jej vznik muselo svoje domovy opustiť 3463 obyvateľov siedmich vysídlených obcí. 

V Malých Karpatoch zaznamenali výrub na mieste hniezdenia bocianov čiernych

01. 04. 2020 (www.enviroportal.sk)
Pezinok, 31. marca - V Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Malé Karpaty, v okrese Pezinok, zaznamenali uplynulý víkend strážcovia prírody výrub stromov priamo na mieste hniezdenia vzácnych bocianov čiernych. Na sociálnej sieti o tom informovala Správa CHKO s tým, že už podala oznámenie na Slovenskú inšpekciu životného prostredia. 

Prihlasovanie do 15. ročníka EKOPLAGÁT´20 ŽILINA je spustené

01. 04. 2020 (www.enviroportal.sk)
Súťažná prehliadka plagátov EKOPLAGÁT Žilina začala ako prvé pravidelné medzinárodné podujatie svojho druhu vo svete v roku 1978 vo výstavných priestoroch v Považskej galérii umenia v Žiline. EKOPLAGÁT v trojročných cykloch predstavuje širokej verejnosti najnovšie trendy vývoja plagátovej tvorby s problematikou ochrany prírody a životného prostredia. 

Stránky