Ekosprávy - monitor

Správy preberané z webových stránok o životnom prostredí, ochrane prírody... Názvy správ odkazujú na pôvodné umiestnenia správ.

Otvorený list slovenským katolíkom a katolíčkam: Cirkev Jozefa Tisa a Róberta Fica?

21. 07. 2019 (www.changenet.sk)
Zatváranie očí a mlčanie veľkej väčšiny katolíckych veriacich a kléru malo v rokoch 1939-1945 tragické dôsledky. Vyústilo do najtragickejšej a najhanebnejšej udalosti slovenských dejín, masového okradnutia a vyvraždenia našich židovských spoluobčanov. Dnešné zatváranie očí, uší a úst slovenských katolíkov a katolíčok našťastie zatiaľ nie je tragédiou. Neviem ale, ako by slepotu, hluchotu a nemotu asi hodnotil Boh, pokiaľ by na ne odkiaľsi hľadel, hodnotil ich a súdil. Z ľudského pohľadu je pokrytectvo smutné.

Zítra začnou dobrovolníci opět zalesňovat břízou kalamitní holiny u Města Albrechtice Navážou na úspěšné loňské zalesňování svých předchůdců

19. 07. 2019 (www.hnutiduha.cz)
Více než dvacet dobrovolníků se letos zapojí do obnovy lesa na severozápadě Moravskoslezského kraje. V okolí Města Albrechtice, jednoho z regionů nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou, navážou během dvou týdnů na práci svých loňských předchůdců při výsevu semen břízy. První polovina dobrovolníků začne ve spolupráci se státním podnikem Lesy ČR už zítra. V polovině srpna budou pak jejich kolegové pokračovat v lesích v majetku Města Albrechtice. Praxe ukazuje, že bříza je při současné krizi českého lesnictví pro své malé nároky a odolnost velmi vhodnou přípravnou dřevinou. Bříza může na...

Výzva v programe SK-Climate - zmierňovanie a adaptácia na zmenu klímy

19. 07. 2019 (www.enviroportal.sk)
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky, správca programu SK-Climate – zmierňovanie a adaptácia na zmenu klímy, financovaného z Finančných mechanizmov Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórskeho kráľovstva v programovom období 2014 – 2021 v úzkej spolupráci s donormi programu, ktorými sú  Nórske riaditeľstvo pre vodné zdroje a energetiku, Riaditeľstvo pre civilnú ochranu a núdzové plánovanie a Nórska agentúra životného prostredia, informuje o plánovaných výzvach a možnostiach programu SK-Climate.

Senné: Do rezervácie sa po desaťročiach vrátili vzácne druhy vtákov

19. 07. 2019 (www.enviroportal.sk)
Senn, 18. júla – Najpočetnejšie hniezdenie vzácneho druhu bahniaka, šišilky bocianovitej od roku 1976 zaznamenali začiatkom júla ornitológovia zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko (SOS) v Národnej prírodnej rezervácii Senianske rybníky (okr. Michalovce a Sobrance).

Z fyzika z Indie sa stal expert na rómsku problematiku v Čechách. Rómovia potrebujú sebadôveru, hovorí

19. 07. 2019 (ciernalabut.sk)
Kumar Vishwanathan je vyštudovaný fyzik, ktorý sa pred revolúciou usadil v Českej republike. Povodne, ktoré výrazne zasiahli rómsku komunitu v Ostrave sa výrazne dotkli aj jeho a pokúsil sa pomôcť vyriešiť ich následky. Navrhol postaviť sociálne domy pre miestnych Rómov aj majoritnú spoločnosť. Vyzbieral na stavbu peniaze a dodnes tam ľudia žijú v harmónii. Opýtali sme sa ho, čo môžeme urobiť na vyliečenie našich vzťahov. Celý rozhovor vyšiel v knihe Medzi nami Narodili ste sa v Indii. Prečo vaše kroky viedli v mladosti do Ruska a potom do Československa? Môj odchod z domova bol spôsobený...

T. Hanulík z Hornej Súče predáva svoje skúsenosti začínajúcim včelárom

19. 07. 2019 (www.enviroportal.sk)
Medzi včelármi dochádza ku generačnej výmene, kým starších ubúda, k chovu včiel sa dostávajú tí neskôr narodení, čo je dobré. Myslí si to Tomáš Hanulík z komunitného včelárstva Bee Space v Hornej Súči (okres Trenčín), ktorý chodí predávať svoje skúsenosti začínajúcim záujemcom o chov tohto druhu.

Chce stát opravdu snížit emise nebezpečných oxidů dusíku? Tak ať neprodává elektrárnu Počerady notorickému znečišťovateli Tykačovi!

18. 07. 2019 (www.hnutiduha.cz)
Zítra končí veřejné připomínkování plánu na vyčištění ovzduší,  který předložilo Ministerstvo životního prostředí. Mimo jiné chce ve výrobě elektřiny snížit znečištění zdraví nebezpečnými oxidy dusíku o 5 tisíc tun ročně [1]. Celých 5,5 tisíce tun přitom produkuje [2] zastaralá, plýtvavá a pro pokrývání tuzemské spotřeby elektřiny nepotřebná uhelná elektrárna ČEZ Počerady, která je největším zdrojem tohoto znečištění v ČR [3]. Pokud by ji však firma ČEZ prodala Vršanské uhelné Pavla Tykače, k odstavení elektrárny ani k zásadnímu snížení jejího znečištění v dohledné době nedojde.   Příklad...

Oznámenie EK: Všeobecné nariadenie o skupinových výnimkách v oblasti štátnej pomoci

18. 07. 2019 (www.enviroportal.sk)
Všeobecné nariadenie o skupinových výnimkách (ďalej len GBER) umožňuje členským štátom vykonávať širokú škálu opatrení verejnej podpory bez predchádzajúceho oznámenia Komisii v oblastiach, ako je výskum, vývoj a inovácie, ochrana životného prostredia alebo podpora MSP. To znižuje administratívnu záťaž pre verejné orgány a urýchľuje poskytovanie verejnej podpory vrátane podpory poskytnutej zo štrukturálnych fondov EÚ.

Vyjadrite svoj názor na výskumno-inovačné priority nadchádzajúceho rámcového programu Horizon Europe

18. 07. 2019 (www.enviroportal.sk)
Európska komisia pripravuje v úzkej spolupráci s členskými štátmi EÚ implementáciu nadchádzajúceho rámcového programu Horizon Europe, najambicióznejšieho programu EÚ v oblasti výskumu a inovácií (2021 - 2027) s navrhovaným rozpočtom 100 miliárd EUR. Komisia v rámci tohto procesu 28. júna 2019 spustila online verejnú konzultáciu, ktorá pomôže formovať európske investície do výskumu a inovácií v nasledujúcich rokoch.

Nitra: Voda zo šiestich prameňov v meste nie je pitná

18. 07. 2019 (www.enviroportal.sk)
Nitra, 16. júla – Voda z prameňov na území mesta Nitra nie je pitná, potvrdili laboratórne výsledky vzoriek vody z jednotlivých prameňov. „Najmä starší ľudia si chodia po vodu z prameňov. Mesto v lokalitách pravidelne umiestňuje tabule s upozornením, že voda nie je pitná, no s rovnakou pravidelnosťou nám tabule aj miznú,“ skonštatoval hovorca mesta Nitra Tomáš Holúbek.

V 61 departementoch Francúzska sú veľké problémy so suchom

18. 07. 2019 (www.enviroportal.sk)
Paríž, 16. júla - V 61 departementoch Francúzska platia v dôsledku sucha obmedzenia na používanie vody. S odvolaním sa na ministerstvo životného prostredia o tom v utorok informoval denník Le Parisien. Ide o dôsledok nedostatku zrážok v uplynulých mesiacoch i nedávnej vlny mimoriadnych horúčav.

Banská Bystrica po 28 rokoch mení firmu zabezpečujúcu zber a odvoz odpadu

18. 07. 2019 (www.enviroportal.sk)
Banská Bystrica, 16. júla - Banskú Bystricu čaká začiatkom augusta rozsiahla zmena služby zberu komunálneho odpadu. Podstatnou zmenou je obstaranie novej zmluvy na zber a likvidáciu odpadu s novým dodávateľom, ktorá po dlhých rokoch prinesie moderný a inovatívny prístup.

Hniezdenie vzácneho sokola pri Trnave sa potvrdilo po 40 rokoch

18. 07. 2019 (www.enviroportal.sk)
Trnava, 17. júla - Prvýkrát od 70. rokov 20. storočia potvrdili odborníci z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku hniezdenie sokola kobcovitého (červenonohého) v trnavskom regióne. Ide o kriticky ohrozeného dravca, od roku 2013 až doteraz bola známa iba jediná lokalita, v ktorej preukázateľne vychovával svoje potomstvo.

Vědci zkoumají, kolik horka a sucha snesou stromy ve městě

18. 07. 2019 (ekolist.cz)
Vědci ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně zkoumají stresové podmínky stromů v městském prostředí. V Brně tento týden instalovali na dvou vybraných ulicích teplotní a vlhkostní čidla, která budou monitorovat vlhkost a teplotu půdy. Cílem je zjistit, jak stromy reagují například na letní horka a nedostatek vody v půdě.

Orlie divadlo - sedeli sme v prvom rade

17. 07. 2019 (www.dravce.sk)
V nedeľu 14. júla sme robili posledné kontroly hniezd orlov kráľovských a vylietaných mláďat. Na záver sme sa ešte vybrali do Tríbča, prechádzali sme krásnymi bučinami, žiaľ dosť atakovanými ťažbou. Najprv sme hore na kopci o 17 hod. videli zaletieť dva orly kráľovské. Vydali sme sa za nimi, keď sa zrazu zjavili ďalšie.

Sýkora modřinka se obejde i bez žluté barvy

17. 07. 2019 (ekolist.cz)
Terénní zooložka Zoo Ostrava Markéta Ticháčková při pravidelném jarním kroužkování ptáků na Českolipsku odchytila netradičně zbarvenou sýkoru, která vyvolala otázky, zda se nejedná o u nás velmi vzácnou sýkoru azurovou ze severovýchodní Asie. Bližší určení dle více morfologických znaků však přineslo jasnou odpověď – jednalo se o netypicky světle zbarvenou modřinku, u nás jednu z nejběžnějších sýkor.

Hniezdenie vzácneho sokola pri Trnave sa potvrdilo po 40 rokoch

16. 07. 2019 (www.dravce.sk)
Sokol kobcovitý (červenonohý) patrí na Slovensku medzi kriticky ohrozené druhy. Od roku 2013 bola známa len jediná lokalita, kde preukázateľne vychovával svoje potomstvo. Až doteraz. Odborníci z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku potvrdili hniezdenie druhu neďaleko Trnavy, a to  prvýkrát od 70-tych rokov 20. storočia.

V britských mestách sa konali protesty za ochranu klímy

16. 07. 2019 (www.enviroportal.sk)
Londýn, 15. júla - Vo viacerých britských mestách sa v pondelok konali ekologické protesty skupiny Extinction Rebellion, ktorá požaduje prijatie opatrení na odvrátenie "klimatickej kataklizmy".

Do finále Strom roka postúpili až štyri stromy z Trnavského kraja

16. 07. 2019 (www.enviroportal.sk)
Trnava, 15. júla – Až štyri stromy z Trnavského kraja sa prebojovali do finálovej dvanástky súťaže Strom roka 2019. O víťazstvo v hlasovaní zápolia sekvojovec mamutí z kaštielskeho parku v Dolnej Krupej, jastrabina oskorušová zo Smoleníc – miestnej časti Neštich, platan javorolistý zo zámockého parku v Hlohovci a lipa veľkokvetá z parku v Dolnej Strede.

Medzinárodná hokejová federácia ocenila zelené aktivity počas MS v hokeji

16. 07. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 15. júla - Na majstrovstvách sveta (MS) v ľadovom hokeji sa podarilo vytriediť 56 percent odpadu. Zelené aktivity pod záštitou ministerstva životného prostredia, ktoré sprevádzali májové majstrovstvá sveta v hokeji na Slovensku, získali ocenenie udržateľnosti od Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF).

Pole rozpálené na 60 °C. Důsledky špatné péče o půdu na snímcích termovizní kamery

16. 07. 2019 (ekolist.cz)
Šardice se nachází ve vyhledávané oblasti Slovácka. Pro malebnost zvlněné krajiny, monokulturních lánů s vlnícím se obilím, které přerušují biopásy a solitérní stromy, se jim říká Moravské Toskánsko. Nádherné scenérie vyhledávají především fotografové. Pokud ale na krajinu namíříte termovizní kameru, uvidíte nepěkný obrázek.

V Handlovej založili prvý kompost, radnica ho plánuje vrátiť obyvateľom

15. 07. 2019 (www.enviroportal.sk)
Handlová, 14. júla - Približne do dvoch rokov budú môcť Handlovčania využiť prvý mestský kompost, ktorý v tomto období založila mestská odpadová spoločnosť v novej miestnej kompostárni. Samospráva zároveň naďalej zabezpečuje distribúciu odpadových nádob na biologicky rozložiteľný odpad (BRO) pre ďalších záujemcov o kompostovanie.

Projekt PET kanoe na Dunaji približuje prírodu i problematiku plastového odpadu

15. 07. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 14. júla – Priblížiť ľuďom dunajskú prírodu a vzťah k rieke, ale aj poukázať na najpálčivejšie environmentálne témy, ako napríklad plastový odpad, a diskutovať o jednom z aktuálnych problémov - aj to bolo cieľom projektu PET kanoe, za ktorým stojí vodák Tomáš Ščepka, ktorý je súčasne členom predstavenstva Asociácie bratislavských vodáckych klubov (ABVK).

Sokolov je tento rok viac, mláďatá pomoc ľudí väčšinou nepotrebujú

15. 07. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 14. júla - Pričinením veľkého množstva malých hlodavcov je tento rok sokolov na sídliskách viac. Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) preto radí, ako by sa mali ľudia správať, keď ich stretnú na svojom balkóne alebo parapete.

Letná univerzita vody v Košiciach sa skončila, dažďové záhrady sú hotové

15. 07. 2019 (www.enviroportal.sk)
Košice, 12. júla – Prvý ročník Letnej univerzity vody ukončilo v piatok v Košiciach viac ako 50 dospelých účastníkov tohto kurzu zo Slovenska, Francúzska a Anglicka. Počas piatich dní vybudovali osem drevených hrádzok v lese – v Čermeľskom údolí, a dve dažďové záhrady v areáli Základnej školy Hroncova.

Bojnická zoo sa pripojila ku kampani na záchranu sťahovavých vtákov v Stredomorí

15. 07. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bojnice, 13. júla - Národná zoologická záhrada Bojnice sa pripojila ku kampani Únie českých a slovenských zoologických záhrad (UCSZOO), ktorá bojuje proti masakrom sťahovavých vtákov v Stredomorí. Na nelegálne zabíjanie upozorňuje únia prostredníctvom bilbordov v metropolách Česka a Slovenska, informoval o tom hovorca bojnickej zoo Jaroslav Slašťan.

Sobrance: Ak sa prítomnosť ropy potvrdí, obce budú odkázané na vodu z cisterien

15. 07. 2019 (www.enviroportal.sk)
Sobrance, 12. júla – Odborníci odobrali v piatok vzorky z troch miest výskytu priesakov asfalto-bitúmenovej zložky ropy v Sobranciach a sobranských kúpeľoch. Ministerstvo životného prostredia SR tak reagovalo na množiace sa prípady priesakov.

L. Sólymos: Slovensko pri klimatickej zmene patrí k tým zodpovednejším

15. 07. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 12. júla - Slovensko aj Európska únia patria v boji proti klimatickej zmene k tým zodpovednejším. Po dvojdňovom neformálnom rokovaní európskych ministrov životného prostredia vo fínskych Helsinkách to uviedol šéf slovenského envirorezortu László Sólymos (Most-Híd).

SIEA doplnila do projektu Zelená domácnostiam II ďalšie štyri kolá

15. 07. 2019 (www.enviroportal.sk)
Bratislava, 11. júla – Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) doplnila do projektu Zelená domácnostiam II ďalšie štyri kolá. O poukážky na zariadenia využívajúce obnoviteľné zdroje energie tak budú môcť domácnosti v roku 2019 požiadať ešte deväťkrát. Informoval o tom vo štvrtok Stanislav Jurikovič, vedúci oddelenia komunikácie SIEA.

7 z 8 obyvatel Dolního Rakouska si přeje pokračovat v rozvoji větrné energetiky

15. 07. 2019 (www.hnutiduha.cz)
V sousedním Jihomoravském kraji zatím možnosti tohoto obnovitelného zdroje energie zcela ignorují. Rakouská větrná asociace IG Windkraft zveřejnila minulý týden výsledky výzkumu veřejného mínění, ve kterém 86% dotázaných obyvatel Dolního Rakouska podpořilo rozvoj větrné energetiky a přeje si intenzivnější výstavbu větrných elektráren. Mezi hlavní příčiny vysoké obliby větrné energie uvedli lokální původ elektřiny a environmentální hledisko její výroby [1]. Spolková země patří co do využívání větrné energie v Rakousku k nejprogresivnějším - na konci r. 2018 měla na svém území 729 stožárů...

Stránky