Neziskový sektor

Nesúhlasíme s novelou zákona EIA

Národná rada Slovenskej republiky schválila dňa 20. 12. 2022 novelu tzv. zákona EIA1, ktorú predložili poslanci P. Kremský a M. Kuriak2. 60 členov a členiek Slovenského ochranárskeho snemu a ďalšie environmentálne organizácie (menný zoznam v prílohe) túto novelu považujú za neprijateľnú, nebezpečnú, v rozpore s duchom a cieľmi Aarhuského dohovoru, najmä v oblasti efektívnej participácie verejnosti na rozhodovacích procesoch týkajúcich sa životného prostredia a jeho ochrany a v rozpore s verejným záujmom. Obávajú sa, že schválená novela môže viesť k zvýšenému formalizmu a zníženiu kvality rozhodovacích procesov.

Stanovisko Slovenského ochranárskeho snemu k poslaneckému návrhu novely stavebného zákona

S veľkým znepokojením sme prijali správu o poslaneckom návrhu novely stavebného zákona, ktorá obsahuje ustanovenia neprijateľné z hľadiska ochrany životného prostredia, udržateľného územného rozvoja, transparentnosti ako aj účasti verejnosti na rozhodovaní o záležitostiach, ktoré sa jej bezprostredne týkajú. Navyše tým, že ide o poslanecký návrh zákona, opäť sa obchádza riadny legislatívny proces, ktorým musia prejsť vládne návrhy zákonov.

Nesúhlasíme s novelou zákona o ochrane prírody a krajiny

K nesúhlasnému stanovisku k novele zákona o ochrane prírody a krajiny (v prílohe), ktoré nedávno vydalo sedem renomovaných ochranárskych organizácií, sa pripojila aj platforma osobností slovenského ochranárstva Slovenský ochranársky snem (S-O-S), Asociácia strážcov chránených území Slovenska, Greenpeace a ďalších sedem environmentálnych organizácií. Organizácie vyzvali relevantnú časť poslancov a poslankýň NR SR, aby návrh novely nepodporili.

Návrh novely predkladá poslanec Sme rodina Jaroslav Karahuta. Navrhuje v nej zmeny, ktoré by v praxi zablokovali vyhlásenie akéhokoľvek chráneného územia, jeho zonáciu, zmenu stupňa ochrany a ďalšie zmeny potrebné pre udržateľný manažment existujúcich chránených území alebo vyhlásenie nových.

Znemožnením zonácie by sa napríklad zastavila práve prebiehajúca reforma národných parkov, čo by o. i. malo negatívne dôsledky na čerpanie nemalých finančných prostriedkovPlánu obnovy a odolnosti a v konečnom dôsledku možno aj ich prepadnutie.

Odišiel ďalší dlhoročný ochranár

Pavel Petráš, ktorého sme volali Palino, nás navždy opustil 8. augusta v ranných hodinách - pokojne v spánku v zariadení pre seniorov v Betliari. Palino si neželal pohreb, takže sa s ním klasicky nerozlúčime. Kto ste ho poznali, venujte mu prosím tichú spomienku.

Palino bol dôležitou postavou košického ochranárskeho hnutia. Zmenil a nasmeroval život mnohým mladým ľuďom, ktorí si túto jeho úlohu asi nikdy naplno neuvedomili. Ja som ho spoznala začiatkom 90tych rokov, kedy som pracovala v SZOPK a neskôr založila Stredisko environmentálnej osvety BAMBI v Moldave nad Bodvou. Organizovali sme spoločne happeningy pri príležitosti Dňa Zeme a tie boli plné zaujímavých aktivít pre deti aj dospelých.

Na konci Cesty

"...som aktîvny skeptik milujúci hory... tam na konci Cesty sa nebudú pýtať na naše dôvody, výhovorky a obavy, ale na naše činy. A o tom bol môj život..." - Rudo Pado

Zomrel aktivista Rudolf Pado

Vo veku 53 rokov zomrel v pondelok 20. júna Rudolf Pado, dlhoročný aktivista a environmentalista. Venoval sa ochrane životného prostredia a bol jedným z najznámejších a najaktívnejších aktivistov na Liptove. Zároveň bol predsedom Občianskeho združenia Tatry. Počas desaťročí vytrvalej práce bojoval s čiernymi skládkami, zapájal sa do pripomienkových konaní, vysadil stovky stromov, čistil vodné toky a verejne upozorňoval na prešľapy v oblasti životného prostredia.

Výsledky súťaže Mladých reportérov 2022: Reportáže by mohli ísť rovno do novín

Porota zložená z profesionálnych žurnalistov, fotografov a zástupcov environmentálnych organizácií vybrala 20. apríla 2022 víťazov celoslovenskej súťaže Mladí reportéri pre životné prostredie. Najlepšie reportážne príspevky študentov vo veku 11 až 25 rokov postupujú do medzinárodnej súťaže, v ktorej sa budú uchádzať o umiestnenie medzi tisícmi prác Mladých reportérov z celého sveta.

Aj napriek ťaživej spoločenskej situácii slovenskí Mladí reportéri ukázali, že majú chuť opäť riešiť enviro-problémy vo svojom okolí. Počet a kvalita súťažných prác prekvapili tento rok aj samotnú porotu. V spolupráci s pedagógmi žiaci prihlásili 73 súťažných prác – článkov, fotografií a reportážnych videí.

Podorte výzvu SPÁJAŤ, NIE ROZDEĽOVAŤ

Výzva KOMORY mimovládnych neziskových organizácií pri Rade vlády pre mimovládne neziskové organizácie 

Naša spoločnosť v týchto chvíľach čelí humanitárnej, spoločenskej, ekonomickej kríze a súčasne vedome podnecovanej nedôvere a agresivite.

V tejto náročnej situácii vnímame silnú potrebu spoločnosť spájať, nie rozdeľovať. Byť zodpovednými, odvážnymi, ale aj pokornými, múdrymi a prajnými. Myslieť viac ako inokedy na svojich blízkych, ale aj ľudí, ktorí nám blízki nie sú. V tejto situácii sme sa mali snažiť túto krízu prekonať a neprehlbovať rozdiely medzi nami.

A preto by sme chceli vyzvať mimovládne neziskové organizácie, spájajme ľudí, dajme priestor vzájomnej solidarite a dôvere a pomôžme tak znížiť počet pacientov a pacientiek v našich nemocniciach, pomôžme znížiť počet umierajúcich na ochorenie Covid 19, ale aj pacientov s inými diagnózami a pomáhajme aj tým, ktorí z viacerých dôvodov nie sú, alebo nemôžu byť očkovaní.

Laudatio na Katku Šimončičovú

Katarína Chlebáková Šimončičová

Keď som čítala Katkin životopis, uvedomila som si korene jej rozprávačského talentu, slonej pamäti, odzbrojujúceho humoru či prístupu k legislatíve a zákonom. Spomeniem najmä Katkinho otca, ktorý, ako sama hovorí, bol „veľký zabávač“ a právnik, v ktorého rodine sa niekoľko generácií študovalo právo. Katarína sama zvažovala štúdium práva, no podľa jej slov to v tom čase vlády jednej strany nebolo vhodné. Nakoniec sa rozhodla pre Hutnícku fakultu Vysokej školy technickej v Košiciach a po škole sa zamestnala v Považskej Bystrici, kde pracovala na výskume supravodičov, neskôr na Slovenskej akadémií vied v Bratislave.

Nie je vôbec náhoda, že hneď prvý deň zapadla medzi členov slávnej ZO 6 SZOPK a tí ju prijali medzi seba.

Laudatio na Ľubku Trubíniovú

Medzi tohtoročnými laureátmi Ceny ministra životného prostredia za prínos v ochrane životného prostredia v občianskom sektore je aj Ľubica Trubíniová. V celom období po roku 1989 bola aktívnou občianskou ochranárkou. V roku 1993 bola zakladateľkou a do roku 2003 riaditeľkou slovenskej pobočky organizácie Greenpeace. Za svoju činnosť získala v roku 1997 Cenu Josefa Vavrouška udeľovanú Nadáciou Charty 77 a v roku 2000 1. cenu The Sasakawa Environmental Award udeľovanú The Sasakawa Peace Foundation. Neskôr pôsobila v Bratislavskom regionálnom ochranárkom združení (BROZ). Od r. 2009 pracuje v ľudskoprávnej organizácii Občan, demokracia a zodpovednosť.

Cena ministra životného prostredia aj členkám S-O-S

Minister životného prostredia Ján Budaj po druhý raz odovzdal Ceny ministra životného prostredia za prínos v ochrane životného prostredia v občianskom sektore. Pätica laureátov si z rúk ministra prevzala ocenenie priamo na pôde Ministerstva životného prostredia SR v Deň boja za slobodu a demokraciu, teda na 32. výročie Nežnej revolúcie.

Mimochodom, tri z piatich ocenených sú členkami Slovenského ochranárskeho snemu...

Stránky