Poľnohospodárstvo

Výzva na reguláciu novej generácie GMO

Nedávno veľká koalícia 162 organizácií a spoločností (vrátane slovenských) vyzvala Európsku komisiu, aby zabezpečila reguláciu novej generácie geneticky modifikovaných organizmov (GMO) v súlade s existujúcimi  zákonmi EÚ o GMO a v súlade s rozhodnutím Európskeho súdneho dvora z roku 2018. Pred niekoľkými dňami podobnú výzvu poslalo 47 slovenských organizácií a spoločností ako aj skupina 33 členov a členiek Slovenského ochranárskeho snemu aj našim národným autoritám.

Miznúca krajina a my

Publikácia „Miznúca krajina a my“ chce byť malou sondou do bezmála polstoročie vznikajúceho súvrstvia textov autora, venovaných strácajúcej sa podobe tra­dičnej slovenskej krajiny. Jej pdf je prílohou tohto článku...

Lov vlka na Slovensku

Slovenský ochranársky snem nedávno podporil, spolu s tridsiatimi ďalšími organizáciami, Otvorenú výzvu na zastavenie lovu vlka na Slovensku (znenie výzvy: viď prílohu). Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR však lov vlkov v rámci stanovenej kvóty povolilo...

Vyhlásenie k "Ústave pre slovenské lesy"

Dňa 9.9.2019 bol zverejnený dokument Ústava pre slovenské lesy – Platforma Zachráňme lesné bohatstvo  Slovenska, ktorého signatármi sú LESY Slovenskej republiky, š.p., a ďalšie lesnícke a drevospracujúce združenia a organizácie. Na tento dokument reagujú signatári výzvy "Odmieteme"...  

VÝZVA + PETÍCIA na zastavenie lovu vlka na Slovensku

PODPORTE PETÍCIU, prosím, na http://www.ekoforum.sk/peticia/vlci ! Ďakujeme.

*******

Vážená pani ministerka Gabriela Matečná, vážený pán minister László Sólymos,

dňa 25. júla 2019 bol na Slovensku diagnostikovaný prvý prípad afrického moru ošípaných (AMO), nebezpečného vírusového ochorenia domácich ošípaných a diviakov. Z dôvodu zabránenia šírenia AMO v populácii diviakov a predchádzania vážnym hospodárskym škodám v chovoch ošípaných Vás týmto žiadame o okamžité zastavenie lovu vlka dravého a určenie nulovej kvóty pre jeho lov v nastávajúcej poľovnej sezóne.

Mimovládni ochranári ako aj odborníci a vedci dlhodobo upozorňujú, že v súvislosti s úlohou vlkov pri udržiavaní funkčnosti lesných aj nelesných ekosystémov a ich pozitívnym vplyvom na zdravie populácií kopytníkov, ako aj z dôvodu vysokých škôd, ktoré spôsobujú kopytníky v poľnohospodárstve a lesnom hospodárstve, je potrebné zaviesť celoročnú ochranu vlka na Slovensku.

Výzva na odvolanie ministerky Matečnej bola doručená premiérovi

Zástupcovia viacerých občianskych iniciatív dnes odovzdali na Úrade vlády SR verejnú výzvu na odvolanie ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriely Matečnej. Výzvu občianskej iniciatívy MY SME LES pod názvom A DOSŤ! pani ministerka podpísalo viac ako 41 000 občanov a podporili ju viaceré mimovládne organizácie spolu s Iniciatívou poľnohospodárov a predstaviteľmi lesníckej výzvy Odmietame.

Neriešenie a ignorovanie naliehavých a zásadných problémov v rezorte pôdohospodárstva, ktorý vedie pani ministerka Gabriela Matečná, pociťujú signatári verejnej výzvy ako vážne zlyhanie. “Sme sklamaní, nahnevaní a nechceme už ďalej tolerovať súčasný stav,” uvádza sa vo výzve. Dôrazne preto žiadajú predsedu vlády SR, aby inicioval odvolanie Gabriely Matečnej z postu ministerky.

Výzva na odvolanie ministerky Gabriely Matečnej

Vážený pán predseda vlády,
predkladáme Vám verejnú výzvu občanov A DOSŤ! pani ministerka, ktorú do dnešného dňa podporilo 41 259 nespokojných občanov Slovenskej republiky. Táto výzva - vrátane zoznamu jej signatárov a signatárok - je verejne dostupná v elektronickej forme na webovej stránke občianskej iniciatívy MY SME LES.

Znenie výzvy je nasledovné:
“Neriešenie a ignorovanie naliehavých a zásadných problémov v rezorte pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ktorý vedie pani ministerka Gabriela Matečná, pociťujeme my občania Slovenskej republiky ako vážne zlyhanie. Situácia v našej krajine sa stále zhoršuje a netýka sa to len chránených území, ale aj lesov a poľnohospodárskej krajiny.

Ochrana Žitného ostrova si vyžaduje konkrétne riešenia

19. februára 2018 Slovenský ochranársky snem (S-O-S) oslovil - dnes už bývalého - predsedu vlády SR s požiadavkou, aby problematiku akútneho i hroziaceho znečistenie strategických zásob podzemných vôd Žitného ostrova zaradil na rokovanie Bezpečnostnej rady SR. Urobil tak až jeho nástupca a bezpečnostná rada štátu problematiku prerokovala dňa 25. apríla. V liste datovanom 10. mája t. r. o spôsobe a výsledkoch prerokovania tohto bodu informuje S-O-S predseda vlády Peter Pellegrini. Podstatným konštatovaním v jeho odpovedi je, že Bezpečnostná rada SR zobrala informácie príslušných ministrov o riešení problematiky na vedomie.

Kontaminácia Žitného ostrova je zločin proti prírode i ľudskosti

Slovenský ochranársky snem (S-O-S) včera odoslal otvorený list predsedovi vlády, ministrovi životného prostredia, ministrovi zdravotníctva a ďalším kompetentným vo veci kontaminácie vodných zdrojov na Žitnom ostrove. List podpísalo 64 osobností ochranárskeho hnutia (príloha). V liste sa o. i. konštatuje, že po medializácii kauzy vrakunskej skládky nebezpečného odpadu sa objavili informácie aj o kontaminácii využívaných vodárenských zdrojov na Žitnom ostrove. A to toxickým atrazínom.

Mikuláš Huba: Niet dôvodu na spokojnosť

Prof. RNDr. Mikuláš Huba, CSc., pracovník Geografického ústavu SAV a zakladajúci člen Slovenského ochranárskeho snemu, odpovedá na otázky redakcie Hospodárskych novín na tému VODA. Odpovede prinášame v plnom znení:

HN */ Ak by ste mali možnosť vytvoriť stručnú správu súčasného stavu, ako by znela (znečistenie riek, ich ochrana, betónovanie korýt vodných tokov, vplyvy klímy...) Ako podľa Vás bude vyzerať situácia o 5-10-20 rokov?

Kvalita povrchových i podzemných vôd na Slovensku sa podľa oficiálnych štatistík od roku 1989 zlepšila. Vo všeobecnosti s tým možno súhlasiť, ale rozhodne to nie je dôvod na spokojnosť.