Zodpovedné nominácie do vedenia rezortu životného prostredia žiada už vyše 32 000 ľudí

Viac ako 32 000 ľudí podpísalo za tri dni verejnú výzvu na zodpovedný prístup k nomináciám na posty na ministerstve životného prostredia, ktorú iniciovali ochranárske organizácie. Ostrú reakciu vyvolali medializované informácie o možnom obsadení ministerského postu nominantmi SNS. Konkrétne uvedení kandidáti podľa signatárov a signatárok výzvy nespĺňajú základné podmienky na vedenie rezortu a majú kontroverzný politický i občiansky profil. Výzvu zaslali novovzniknutému parlamentu a predsedom strán vznikajúcej vládnej koalície. Okrem verejnosti podporilo výzvu aj 57 organizácií a 127 odborníkov a odborníčok.

V minulom týždni boli medializované informácie, že ministrom životného prostredia by sa mohol stať niektorý z novozvolených poslancov za SNS Rudolf Huliak, Filip Kuffa, prípadne Tomáš Taraba. Menovaní poslanci podľa ochranárov nespĺňajú základné charakterové a odborné predpoklady na výkon tejto funkcie. Sú známi svojimi extrémistickými názormi, šírením konšpiračných teórií, nenávistnými prejavmi, averziou voči neziskovému sektoru, negatívnymi postojmi voči ochrane prírody a v prípade poslanca Huliaka aj spochybňovaním vážnosti či dokonca samotnej existencie klimatickej krízy. 

Podľa organizácií je neprijateľné a politicky nanajvýš rizikové, aby ľudia s takýmito vlastnosťami, názormi a postojmi zastávali jeden z najdôležitejších postov vo vláde, ktorým kreslo ministra životného prostredia nepochybne je. Ide o post, na čele ktorého musí stáť skutočne bezúhonný, dôveryhodný, hodnotovo zorientovaný človek a nespochybniteľný odborník/odborníčka, reflektujúci/a výzvy 30-tych rokov 21. storočia.

Signatári a signatárky upozorňujú na dôležitosť envirorezortu v čase zhoršujúcej sa klimatickej krízy a krízy biodiverzity. 

“Minister či ministerka životného prostredia bude rozhodovať o opatreniach kľúčových pre prežitie ďalších generácií ľudí a celej prírody na Slovensku. Bude musieť rozhodovať kompetentne, informovane, s rozhľadom a v úzkej spolupráci s ostatnými krajinami EÚ,” uviedol Ondrej Kameniar z Iniciatívy My sme les, ktorá iniciovala otvorený list. 

Počas doterajšieho pôsobenia v NR SR poslanci Kuffa a Taraba predložili viacero pozmeňovacích návrhov k zákonom týkajúcim sa ochrany chránených území. Tie by v prípade schválenia s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou viedli k závažným porušeniam európskej legislatívy, k prehratým súdnym sporom na Európskom súdnom dvore a z nich vyplývajúcim sankciám pre Slovensko, a zároveň k sporom s odbornou a laickou verejnosťou.

“Potenciálne pôsobenie pánov poslancov na ministerskom poste či na postoch štátnych tajomníkov by tak určite neviedlo k upokojeniu situácie, o ktoré sa dnes koaličné strany podľa svojich verejných deklarácií usilujú, ale naopak - k väčšiemu vyhroteniu diskusie a ešte väčším sporom vo verejnosti,” uzatvára Kameniar. 

Kontakt: Ondrej Kameniar (My sme les) - ondrej@mysmeles.sk 

- - - -

Aktualizácia 16. 10.: O 17:00 h podpísalo výzvu vyše 33 400 ľudí.

Aktualizácia 23. 10.: Výzvu podpísalo vyše 50 600 ľudí.

 

Prílohy: