Na správne fungovanie webovej stránky a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Konkrétne informácie o tom ako cookies používame, nájdete na tejto adrese.
Odišiel doc. MUDr. Braňo Líška, CSc., turista, vodák a ochranár telom i dušou, vedúca osobnosť Helsinského občianskeho zhromaždenia (Helsinki Citizens´ Assembly), popredný odborník vo svojom odbore, obľúbený pedagóg, fanúšik spolužitia Čechov a Slovákov, zakladajúci člen STUŽ/SR i Slovenského ochranárskeho snemu. Občiansky sa angažoval pred Nežnou, počas nej i po nej. Bez neho by tu bolo bývalo oveľa otupnejšie.
R.I.P.
Posledná rozlúčka sa uskutoční v utorok 20. 8. o 9:30 h v bratislavskom Krematóriu.
Novou ambasádorkou životného prostredia sa stala Mgr. art. Viera Dubačová, celoživotná aktivistka v oblasti umenia, charity, práce s hendikepovanými ľuďmi, ľudských práv a životného prostredia.
Otvorený list eurokomisárovi pre životné prostredie, oceány a rybárstvo pánovi Virginijusovi Sinkevičiusovi
Vážený pán eurokomisár,
v predvečer 20. výročia vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie sa obraciame na Vás ako na najvyššieho predstaviteľa ochrany prírody v rámci Európskej komisie s upozornením na závažné skutočnosti a tiež s ponukou našej pomoci a spolupráce.
Od chvíle, ako sa na Slovensku ministrom životného prostredia vo vláde, ktorá vzišla z parlamentných volieb 30. septembra 2023, stal nominant Slovenskej národnej strany Tomáš Taraba, sa hodnoty európskej prírody, nachádzajúcej sa na území Slovenskej republiky, stali bezprecedentne ohrozené a bez okamžitej akcie akútne hrozí, že vzniknuté škody budú nezvratné.
“Chceme bok po boku chrániť slovenskú prírodu a nenecháme sa zastrašiť” – hovoria pri príležitosti Dňa Zeme ochrancovia a ochrankyne prírody.
Pri príležitosti Dňa Zeme v Slatinke vydali desiatky environmentálnych organizácií a osobností spoločné naliehavé Slatinské vyhlásenie ochrancov životného prostredia, s podtitulom Za obranu našich domovov a prírodného dedičstva. Ochrancovia prírody tak reagujú na súčasnú situáciu v krajine, ktorá znižuje doterajšie štandardy ochrany prírody, ale tiež útočí na environmentalistov a environmentalistky. Rovnako upozorňujú na zhoršujúcu sa situáciu vo svete súvisiacu s klimatickou krízou.
“Budeme chrániť slovenskú prírodu, krajinu, zdravie ľudí, ale aj naše vlastné spoločenstvo pred ničením a rozkladom, ktoré im hrozia. Budeme pevne stáť bok po boku a s podporou verejnosti zvládneme súčasné hrozby.” Tak znie hlavný odkaz Slatinského vyhlásenia ochrancov prírody, ktorý spoločne zverejnilo v Slatinke pod Poľanou 50 environmentálnych mimovládnych organizácií. Podporilo ho aj viac ako 130 osobností.
My, mimovládne organizácie, platformy Ekofórum, Klimatická koalícia, Špirála a Slovenský ochranársky snem a osobnosti ochrany životného prostredia vyhlasujeme:
Slovensko je naším domovom. Spoločne tu žijeme, pracujeme, oddychujeme a zažívame s našimi rodinami aj susedmi dobré aj horšie chvíle. A to bez ohľadu na to, koľko generácií našich predkov a kde presne vytvárali to, čo je dnes našou vlasťou. Ceníme si spoločné tradície a zvyky, našu históriu a rozmanitú kultúru. Všetkých nás spája láska k slovenskej prírode. Je obrazom nás samých, aj generácií tých, čo tu žili pred nami. Je naším spoločným dedičstvom, ktoré odovzdáme tým, čo prídu po nás. Je našou povinnosťou chrániť a zveľaďovať ho bez narušenia jeho hodnoty, rôznorodosti a jedinečnosti.
Vážení budúci poslanci a poslankyne NR SR, budúca vláda a predovšetkým budúci ministri životného prostredia a pôdohospodárstva!
V úvode by sme Vám radi zablahoželali k zvoleniu v demokratických voľbách. Tiež by sme sa chceli poďakovať tým stranám, ktoré verejne ubezpečujú, že stav demokracie na Slovensku bude zachovaný. Jej demontáž je vzhľadom na predvolebné vyjadrenia mnohých zvolených politikov našou najväčšou obavou. Veríme, že súčasťou tohto ubezpečenia je aj zachovanie práv občianskej spoločnosti ako súčasť imunitného systému krajiny.
Chceme Vás tiež požiadať o aktívnu obhajobu a presadzovanie hodnôt ochrany prírody a klímy. Sú dôležité pre našich občanov a občianky a ku konkrétnym krokom nás tiež zaväzuje naše členstvo v EÚ. S touto výzvou prichádzame preto, že v politických stranách, ktoré majú najväčšiu šancu poskladať budúcu vládu, sú už teraz viacerí kandidáti na vysoké pozície na ministerstvách s veľmi problematickými názormi, vyjadreniami a minulosťou.
30 našich členov a členiek podporilo iniciatívu PhDr. Ivany Rumanovej a Mgr. Petra Szalaya, PhD. zo Seminára urbánnej imagináciena systémový prístup mesta k svojmu rozvoju a k opatreniam na zvládanie klimatickej krízy. Podpísali otvorený list primátorovi Bratislavy Matúšovi Vallovi, ktorý vyššiemenovaní iniciovali spoločne s naším kolegom, spoluzakladateľom S-O-S prof. RNDr. Mikulášom Hubom, CSc.
Ďalším dôležitým zámerom iniciatívy je záchrana jednej z mála zachovaných autentických zón v Bratislave - územia Lido na petržalskom brehu Dunaja. Okrem ochrany charakteristickej lužnej prírody Lida v liste žiadame aj zachovanie Lida ako verejného priestoru vrátane jeho tradičných športovo-rekreačných funkcií, uplatňovanie verejného záujmu v mestskom rozvoji, otvorenú a transparentnú diskusiu a dodržiavanie transparentnosti a demokratickej participácie obyvateľstva na schvaľovacích procesoch v meste.
Uchopení tématu velkých šelem ve veřejné diskusi se nijak nevymyká uchopení jiných kontroverzních témat, jako je např. globální oteplování nebo pandemie. Veřejná diskuse ke studii o populaci medvěda na Slovensku se polarizuje, směšuje přírodovědu a emoce, informace i dezinformace a míchá dohromady žánr vědeckého článku (který zatím nebyl publikován), závěrečné zprávy projektu určené pro zaangažované skupiny, její popularizaci pro širší veřejnost a výsledný mediální obraz, který je vždy zkreslený.
S veľkým znepokojením sme prijali správu o poslaneckom návrhu novely stavebného zákona, ktorá obsahuje ustanovenia neprijateľné z hľadiska ochrany životného prostredia, udržateľného územného rozvoja, transparentnosti ako aj účasti verejnosti na rozhodovaní o záležitostiach, ktoré sa jej bezprostredne týkajú. Navyše tým, že ide o poslanecký návrh zákona, opäť sa obchádza riadny legislatívny proces, ktorým musia prejsť vládne návrhy zákonov.