Na správne fungovanie webovej stránky a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Konkrétne informácie o tom ako cookies používame, nájdete na tejto adrese.
Docent Josef Vavroušek bol prvý a posledný československý minister životného prostredia. Okrem toho bol medzinárodne uznávaný odborník, vedecký pracovník, pedagóg, filantrop a vizionár. V roku 1991 zorganizoval 1. pan-európsku konferenciu ministrov životného prostredia na zámku Dobříš. O rok neskôr, ako vedúci československej delegácie na Summite Zeme v Rio de Janeiro, predniesol návrh na reformu OSN. Bol tiež zakladateľ a prvý predseda Společnosti pro trvale udržitelný život (1992).
Od r. 1995, kedy spolu so svojou dcérou Petrov zahynuli pod lavínou v Západných Tatrách, sa konajú na ich počesť každoročné memoriály. V dňoch 17. – 19. 2024 sa Memoriál Josefa a Petry Vavrouškovcov uskutočnil už po 30. raz! Tentoraz na moravskej strane Karpát v rázovitom Valašsku. Konal sa pod záštitou České komise pro UNESCO a tiež pod záštitou i za osobnej aktívnej účasti hejtmana Zlínskeho kraja, Ing. Radima Holiša.
dovoľte poďakovať sa Vám za odpoveď na náš list z 19. 9. 2022. Oceňujeme úsilie, ktoré ste vypracovaniu podrobnej informácie o relevantných programoch RTVS venovali. V reakcii na Váš list uvádzame nasledovné:
Pokiaľ sme dobre informovaní/é, už veľa rokov RTVS (ešte od čias existencie samostatnej STV) disponuje návrhom programovej štruktúry environmentálne zameraných programov, ktorý bol schválený, len sa nerealizuje. V tomto roku mal byť tento návrh údajne aktualizovaný a doplnený. Radi by sme vedeli, ako to v skutočnosti je.
Rozsah a kvalita environmentálnych programov v rozhlase a televízii sa musia zvýšiť, píšu členovia a členky Slovenského ochranárskeho snemu v liste novému riaditeľovi RTVS
Tlačová správa
(S-O-S - Bratislava - 20. 9. 2022) Slovenský ochranársky snem adresoval list novému riaditeľovi RTVS Ľubošovi Machajovi, v ktorom ho žiada o podstatné rozšírenie priestoru a zvýšenie kvality príspevkov venovaných životnému prostrediu v ním vedenom verejnoprávnom médiu (pozri ďalej).
V liste sa o. i. píše: "Dnes už málokto pochybuje o tom, že environmentálne témy sú nielen dôležité, ale nadobúdajú charakter doslova existenciálny. V tejto situácii je priam neuveriteľné, že verejnoprávny rozhlas a televízia nemajú ani jedinú reláciu, ktorá by sa environmentálnej problematike pravidelne, koncepčne, zasvätene, do hĺbky, v dostatočnom rozsahu, v primeranom intervale ako aj v sledovanom vysielacom čase venovala.
PhDr. Teodor Münz, CSc. (skrátka Teo), jeden zo zakladateľov a spolu s pani Ester Plickovou a pánom Dušanom Haľamom doyen Spoločnosti pre trvalo udržateľný život (STUŽ/SR), ale hlavne jeden z najmúdrejších ľudí, akých sme kedy mali možnosť stretnúť, odišiel v týcto dňoch do večnosti. Zostane po ňom veľa skvelých textov, predchnutých filozofickým i rýdzo človečenským poznaním i prekladov svetových mysliteľov (najmä nemeckej proveniencie). Teo bol nielen veľmi vzdelaný a pracovitý, ale aj mimoriadne ľudský, príjemný a empatický človek. Do 96. roku života bol viac-menej sebestačný, fyzicky i mentálne fit a pripravoval vydanie svojej poslednej knižky.
Porota zložená z profesionálnych žurnalistov, fotografov a zástupcov environmentálnych organizácií vybrala 20. apríla 2022 víťazov celoslovenskej súťaže Mladí reportéri pre životné prostredie. Najlepšie reportážne príspevky študentov vo veku 11 až 25 rokov postupujú do medzinárodnej súťaže, v ktorej sa budú uchádzať o umiestnenie medzi tisícmi prác Mladých reportérov z celého sveta.
Aj napriek ťaživej spoločenskej situácii slovenskí Mladí reportéri ukázali, že majú chuť opäť riešiť enviro-problémy vo svojom okolí. Počet a kvalita súťažných prác prekvapili tento rok aj samotnú porotu. V spolupráci s pedagógmi žiaci prihlásili 73 súťažných prác – článkov, fotografií a reportážnych videí.
CEA, 23. 4. 2021 -- O ocenenie za uskutočnené osvetové aktivity v roku 2020 sa v kategórii Environmentálne povedomie a vzdelávanie uchádzalo 78 projektov. Mladí reportéri pre životné prostredie zaujali svojim nadšením a aktivitami pre lepšie životné prostredie v miestach, kde žijú. Nadácia VÚB vyhlásila víťazov formou dokumentu, ktorý odvysielala na Deň Zeme. 45-minútový film predstavil 21 finalistov súťaže v šiestich kategóriách a priblížil atmosféru prevzatia ocenenia víťazov z rúk greenfluencera Michala Saba. „Energia, zanietenie a oduševnenie – to všetko predčilo akúkoľvek inú konkurenciu,“ povedal na adresu Mladých reportérov člen poroty Sabo pri udelení ocenenia.
Mladí reportéri pre životné prostredie (Young Reporters for the Environment) je vzdelávací program medzinárodnej Nadácie pre environmentálne vzdelávanie (Foundation for Environmental education - FEE), určený mladým ľuďom vo veku 11 - 25 rokov. Slovensko je do programu zapojené od roku 2009 a aj vďaka manželom Klaudii a Richardovi Medalovcom (členom S-O-S) už od prvých rokov dosahuje v programe mimoriadne výsledky. Mladí reportéri a reportérky z Slovenska v medzinárodnej súťaži pravidelne získavajú tie najvyššie ocenenia. V roku 2019 získali päť prvých a jedno druhé miesto v konkurencii 40 krajín z celého sveta.
Vážim si to, že môžem vystúpiť na úvod tohto dôležitého podujatia. A obdivujem odvahu organizátorov a organizátoriek, že ma sem pozvali, hoci okrem divadelného priezviska a diváckeho obdivu nemám s divadlom takmer nič spoločné.
Keď som rozmýšľal o tom, ktoré divadelné hry na mňa dýchajú niečím, čo by sa dalo označiť ako ekologické, spontánne mi napadli dve: Čechovov Višňový sad a Ibsenov Nepriateľ ľudu. Tá prvá bola po prvý raz uvedená v r. 1904, druhá dokonca o 20 rokov skôr. Obe sú teda ešte staršie ako ja. A to už je čo povedať! Tým, samozrejme, nechcem tvrdiť, že v súčasnosti sa hry s ekologickým zameraním, kontextom a podtextom nepíšu. Veď inak by sa nemohol konať ani tento ročník Novej drámy.
podľa aktuálneho prieskumu Agentúry Focus je Slovenská akadémia vied najdôveryhodnejšou inštitúciou v našom štáte. Výsledky a produkty, ktoré vznikajú na jej pôde, dosahujú solídnu medzinárodnú úroveň, napriek tomu, že podmienky pre vedu a výskum, ktoré tu dlhodobo máme, patria k najhorším v EÚ. Vedci a vedkyne zo SAV dobre reprezentujú Slovensko vo svete. So SAV sa nikdy nespájali žiadne väčšie škandály a vo svojej novodobej histórii nikdy neslúžila straníckopolitickým, podnikateľským či iným individuálnym či skupinovým záujmom.