Sociálna oblasť

Slovensko má novú ambasádorku životného prostredia

Novou ambasádorkou životného prostredia sa stala Mgr. art. Viera Dubačová, celoživotná aktivistka v oblasti umenia, charity, práce s hendikepovanými ľuďmi, ľudských práv a životného prostredia.

Nesúhlasíme s novelou zákona EIA

Národná rada Slovenskej republiky schválila dňa 20. 12. 2022 novelu tzv. zákona EIA1, ktorú predložili poslanci P. Kremský a M. Kuriak2. 60 členov a členiek Slovenského ochranárskeho snemu a ďalšie environmentálne organizácie (menný zoznam v prílohe) túto novelu považujú za neprijateľnú, nebezpečnú, v rozpore s duchom a cieľmi Aarhuského dohovoru, najmä v oblasti efektívnej participácie verejnosti na rozhodovacích procesoch týkajúcich sa životného prostredia a jeho ochrany a v rozpore s verejným záujmom. Obávajú sa, že schválená novela môže viesť k zvýšenému formalizmu a zníženiu kvality rozhodovacích procesov.

Výzva S-O-S na odmietnutie návrhu novej stavebnej legislatívy

16. 3. 2022 sme zaslali poslancom a poslankyniam NR SR (ktorí/-é podporili reformu národných parkov) túto výzvu k návrhu nového stavebného zákona:

Vážená pani poslankyňa / pán poslanec,
dovoľte, aby sme sa Vám dodatočne poďakovali za Vašu podporu návrhu na reformu národných parkov, o ktorú sme Vás žiadali v jeseni minulého roku.
Dnes sa na Vás obraciame s ďalšou žiadosťou: aby ste nepodporili navrhovanú novú stavebnú legislatívu, ktorú budete v najbližšom čase prerokovávať v 2. čítaní. Oceňujeme, že viaceré/-í z Vás sa snažia navrhované zákony vylepšiť, ale spolu s expertnou mimovládnou organizáciou VIA IURIS a ďalšími sme presvedčení a presvedčené, že parciálne vylepšenia nestačia na zmenu celkovej filozofie týchto zákonov, a preto Vás žiadame, aby ste návrh novej stavebnej legislatívy nepodporili a vrátili ho predkladateľovi na prepracovanie.
Krátke zdôvodnenie a zoznam signatárov a signatárok nájdete v prílohe.
S pozdravom,
členovia a členky Slovenského ochranárskeho snemu

Bratislava, 16. 3. 2022

Čítajte viac

Miznúca krajina a my

Publikácia „Miznúca krajina a my“ chce byť malou sondou do bezmála polstoročie vznikajúceho súvrstvia textov autora, venovaných strácajúcej sa podobe tra­dičnej slovenskej krajiny. Jej pdf je prílohou tohto článku...

Čaputová upozornila na nelegálnu ťažbu lesov

Prezidentka SR Zuzana Čaputová hovorila na otvorení konferencie Wild Europe Conference o problémoch ochrany prírody u nás aj v EÚ, viac informácií nájdete v článku na SME...

Maňo Huba na mítingu Piatky pre budúcnosť

Maňo Huba hovoril 29.11.2019 v Bratislave na mítingu Piatky pre Budúcnosť, tu je text jeho vystúpenia...

Listy Nanukovi

Kniha Juraja Mesíka "Listy Nanukovi" je exkurziou do človečích dejín. Prináša dvadsaťštyri listov, ktoré v rokoch 2010 až 2019 písal otec svojmu malému synovi, aby tak zaznamenal dobu, v ktorej chlapec vyrastal. Vyšla vo vydavateľstve PRO aj vďaka podpore dobrovoľných prispievateľov... 

Stanovisko k zámeru výstavby v Chorvátskom Grobe - Šúrske lúky

Vec:  Stanovisko k zámeru navrhovanej činnosti Šúrske lúky navrhovateľa Bellheaven Slovakia, s. r. o., Bratislava

V zmysle zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a na základe zverejnenia uvedeného zámeru na úradnej tabuli obce Svätý Jur zasielame v stanovenej lehote toto písomné stanovisko skupiny členov a členiek neformálnej občianskej iniciatívy Slovenský ochranársky snem (S-O-S). Predmetom navrhovanej činnosti je príprava územia pre výstavbu rodinných domov v obci Chorvátsky Grob a ich následná výstavba a trvalé využívanie. Predložený zámer je však z odborného hľadiska jednoznačne nedostatočným podkladom pre vydanie kladného stanoviska MŽP SR v rámci procesu EIA, ako aj všetkých ďalších rozhodnutí o povolení navrhovanej činnosti.

Odpoveď predsedu vlády na list S-O-S o kontaminácii Žitného ostrova

19. februára t. r. Slovenský ochranársky snem (S-O-S) odoslal otvorený list predsedovi vlády, ministrovi životného prostredia, ministrovi zdravotníctva a ďalším kompetentným v súvislosti s kontamináciou vodných zdrojov na Žitnom ostrove. V liste sme o. i. dôrazne žiadali preveriť kvalitu využívaných vodárenských zdrojov na Žitnom ostrove i v ostatných vodárensky významných regiónoch Slovenska a výsledky v zrozumiteľnej podobe sprístupniť verejnosti, pomenovať a riešiť príčiny znečistenia a posilniť kontrolnú funkciu inšpekčných orgánov. Zároveň sme vyzvali predsedu vlády, aby zvolal Bezpečnostnú radu SR, ktorá vyhodnotí bezpečnostné riziko z hľadiska ohrozenia zásobovania obyvateľstva pitnou vodou a možného vyradenia veľkokapacitných vodárenských zdrojov Žitného ostrova.

Účinné environmentálne vzdelávanie, výchova a osveta sú existenčne dôležité

Účinné vzdelávanie, výchova a osveta detí i dospelých vo vzťahu k ochrane prírody, krajiny a životného prostredia patria k najdôležitejším výzvam, ktorým v súčasnosti čelíme. Slovensko v tejto oblasti čím ďalej, tým viac zaostáva za väčšinou porovnateľných krajín a upadá i v porovnaní so stavom, ktorý sme tu mali ešte začiatkom tohto storočia.

Stránky