Tlačové správy

Tlačová správa Zeleného kruhu, Hnutia Brontosaurus a Společnosti pro trvale udržitelný život

Podejme pomocnou ruku Slovensku i v oblasti přírody a životního prostředí

Po výzvě osobností české kulturní obce /1/ následuje výzva k solidaritě a pomoci slovenským kolegům z oblasti ochrany přírody a životního prostředí, kterou podepsalo 43 signatářů a 7 organizací, včetně předních českých ekologů, několika dřívějších ministrů životního prostředí apod. Tento apel je symbolicky vydán k osmdesátému výročí vypuknutí Slovenského národního povstání.

Výzva upozorňuje, že na rozdíl od poměrů v kultuře česká veřejnost neví o skandální situaci v ochraně přírody a životního prostředí: „Od parlamentních voleb v září 2023 jsme na Slovensku svědky dramatického obratu k horšímu v oblasti ochrany přírody, krajiny a životního prostředí, a to zejména poté, co se do čela ministerstva životního prostředí a parlamentního výboru životního prostředí dostali nominanti Slovenské národní strany.

Slovensko má novú ambasádorku životného prostredia

Novou ambasádorkou životného prostredia sa stala Mgr. art. Viera Dubačová, celoživotná aktivistka v oblasti umenia, charity, práce s hendikepovanými ľuďmi, ľudských práv a životného prostredia.

Ani ochranárom a ochranárkam nie je jedno, kto ich bude zastupovať v Európskom parlamente

O niekoľko dní si budeme voliť tých a tie, ktorí/é nás nasledujúcich päť rokov budú zastupovať v Európskom parlamente.

V prvom rade by sme mali v týchto voľbách odčiniť hanbu, ktorú si dlhodobo robíme našou rekordne nízkou volebnou účasťou. Tá pritom nebola prejavom nášho nadmerného euroskepticizmu. Veď podľa relevantných prieskumov väčšina obyvateľov Slovenska má k Európskej únii pozitívny vzťah a podporuje členstvo Slovenska v nej. Naša už tradične veľmi nízka volebná neúčasť bola teda  len prejavom podcenenia rastúceho významu, ktorý európske inštitúcie majú. Áno, aj vo vzťahu k prírode, krajine, klíme, vode, ovzdušiu či zdraviu nás všetkých.

Memoriál Josefa a Petry Vavrouškovcov už po tridsiaty raz

Docent Josef Vavroušek bol prvý a posledný československý minister životného prostredia. Okrem toho bol medzinárodne uznávaný odborník, vedecký pracovník, pedagóg, filantrop a vizionár. V roku 1991 zorganizoval 1. pan-európsku konferenciu ministrov životného prostredia na zámku Dobříš. O rok neskôr, ako vedúci československej delegácie na Summite Zeme v Rio de Janeiro, predniesol návrh na reformu OSN. Bol tiež zakladateľ a prvý predseda Společnosti pro trvale udržitelný život (1992).

Od r. 1995, kedy spolu so svojou dcérou Petrov zahynuli pod lavínou v Západných Tatrách, sa konajú na ich počesť každoročné memoriály. V dňoch 17. – 19. 2024 sa Memoriál Josefa a Petry Vavrouškovcov uskutočnil už po 30. raz! Tentoraz na moravskej strane Karpát v rázovitom Valašsku. Konal sa pod záštitou České komise pro UNESCO a tiež pod záštitou i za osobnej aktívnej účasti hejtmana Zlínskeho kraja, Ing. Radima Holiša.

STOJÍME SPOLU! Za ochranu ľudí a prírody

“Chceme bok po boku chrániť slovenskú prírodu a nenecháme sa zastrašiť” – hovoria pri príležitosti Dňa Zeme ochrancovia a ochrankyne prírody.

Pri príležitosti Dňa Zeme v Slatinke vydali desiatky environmentálnych organizácií a osobností spoločné naliehavé Slatinské vyhlásenie ochrancov životného prostredia, s podtitulom Za obranu našich domovov a prírodného dedičstva. Ochrancovia prírody tak reagujú na súčasnú situáciu v krajine, ktorá znižuje doterajšie štandardy ochrany prírody, ale tiež útočí na environmentalistov a environmentalistky. Rovnako upozorňujú na zhoršujúcu sa situáciu vo svete súvisiacu s klimatickou krízou.

“Budeme chrániť slovenskú prírodu, krajinu, zdravie ľudí, ale aj naše vlastné spoločenstvo pred ničením a rozkladom, ktoré im hrozia. Budeme pevne stáť bok po boku a s podporou verejnosti zvládneme súčasné hrozby.” Tak znie hlavný odkaz Slatinského vyhlásenia ochrancov prírody, ktorý spoločne zverejnilo v Slatinke pod Poľanou 50 environmentálnych mimovládnych organizácií. Podporilo ho aj viac ako 130 osobností.

Slatinské vyhlásenie ochrancov životného prostredia

Za obranu našich domovov a prírodného dedičstva

Slatinka 22. apríla 2024 - Deň Zeme

My, mimovládne organizácie, platformy Ekofórum, Klimatická koalícia, Špirála a Slovenský ochranársky snem a osobnosti ochrany životného prostredia vyhlasujeme:

Slovensko je naším domovom. Spoločne tu žijeme, pracujeme, oddychujeme a zažívame s našimi rodinami aj susedmi dobré aj horšie chvíle. A to bez ohľadu na to, koľko generácií našich predkov a kde presne vytvárali to, čo je dnes našou vlasťou. Ceníme si spoločné tradície a zvyky, našu históriu a rozmanitú kultúru. Všetkých nás spája láska k slovenskej prírode. Je obrazom nás samých, aj generácií tých, čo tu žili pred nami. Je naším spoločným dedičstvom, ktoré odovzdáme tým, čo prídu po nás. Je našou povinnosťou chrániť a zveľaďovať ho bez narušenia jeho hodnoty, rôznorodosti a jedinečnosti.

Zamedzte šírenie nenávisti voči ochrancom prírody

Slovenské environmentálne organizácie vyjadrujú svoju podporu a solidaritu dlhoročnej dobrovoľnej i profesionálnej ochranárke Zuzane Burdovej, ktorej sa v uplynulých dňoch vyhrážali pre jej aktivity v oblasti ochrany životného prostredia.  

Zuzana Burdová pôsobila od roku 2009, už počas štúdia na Fakulte ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene, ako dobrovoľníčka viacerých renomovaných environmentálnych organizácií. Po ukončení štúdia začala pracovať ako sprievodkyňa v Nadácii Aevis, ktorá sa venuje najmä rozvoju prírodného turizmu. Podieľala sa na terénnom výskume karpatských pralesov na Slovensku, v Rumunsku i na Ukrajine. Od decembra 2022 je členkou Rady Národného parku Poloniny. V minulom roku bola líderkou pomoci ukrajinským utečencom - práve za túto dobrovoľnícku činnosť jej bolo (spolu s ďalšími) udelené ocenenie Biela vrana.

Zodpovedné nominácie do vedenia rezortu životného prostredia žiada už vyše 32 000 ľudí

Viac ako 32 000 ľudí podpísalo za tri dni verejnú výzvu na zodpovedný prístup k nomináciám na posty na ministerstve životného prostredia, ktorú iniciovali ochranárske organizácie. Ostrú reakciu vyvolali medializované informácie o možnom obsadení ministerského postu nominantmi SNS. Konkrétne uvedení kandidáti podľa signatárov a signatárok výzvy nespĺňajú základné podmienky na vedenie rezortu a majú kontroverzný politický i občiansky profil. Výzvu zaslali novovzniknutému parlamentu a predsedom strán vznikajúcej vládnej koalície. Okrem verejnosti podporilo výzvu aj 57 organizácií a 127 odborníkov a odborníčok.

Nesúhlasíme s novelou zákona EIA

Národná rada Slovenskej republiky schválila dňa 20. 12. 2022 novelu tzv. zákona EIA1, ktorú predložili poslanci P. Kremský a M. Kuriak2. 60 členov a členiek Slovenského ochranárskeho snemu a ďalšie environmentálne organizácie (menný zoznam v prílohe) túto novelu považujú za neprijateľnú, nebezpečnú, v rozpore s duchom a cieľmi Aarhuského dohovoru, najmä v oblasti efektívnej participácie verejnosti na rozhodovacích procesoch týkajúcich sa životného prostredia a jeho ochrany a v rozpore s verejným záujmom. Obávajú sa, že schválená novela môže viesť k zvýšenému formalizmu a zníženiu kvality rozhodovacích procesov.

Stránky