Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

Zmena klímy a utečenecká kríza sú spojené nádoby

Zareagujem, ak dovolíš, na Tvoju ironickú poznámku, že konečne si sa dozvedel, ako riešiť utečeneckú krízu. Reagoval si ňou na zmienku o dnešnom (17. 9. 2015) podujatí v kinosále, ktoré sa týka aj zmeny klímy.

Napriek tomu, že na zmenu klímy máme my dvaja dlhodobo odlišný názor, stále v sebe prechovávam iskierku nádeje, že sa zhodneme aspoň na tom, že ak nejaké územie prestane byť obývateľné (alebo prestáva byť obývateľné), začnú ľudia z neho masovo utekať. Verím tiež, že sa dokážeme zhodnúť aj na tom, že dôvodom toho, že sa nejaké územie stane neobývateľným, nemusí byť len vojna alebo iný prejav brutálneho násilia, ale že tým dôvodom môže byť aj nedostatok pitnej či závlahovej vody, dlhodobé sucho, šírenie sa púští a podobne.

To, že takýchto území pribúda, je objektívny fakt, a nie konšpiračná teória či výplod nejakej zelenej ideológie.

Tento problém sa následne logicky znásobí, keď v krajine či krajinách v takto postihnutom regióne sme zároveň svedkami populačnej explózie a navyše tam nie sú rozprávkové zásoby ropy, z predaja ktorej by aspoň čiastočne a dočasne mohli týmto problémom čeliť.

Zhrnuté a podčiarknuté: zmena klímy a jej následky budú stále viac eskalovať aj utečeneckú krízu. Zrozumiteľne je to vysvetlené napríklad aj v dnešnom SME.