Iniciatíva MY SME LES vláde: Začnite naozaj chrániť národné parky!

V posledných dňoch na Slovensku výrazne rezonuje téma ochrany lesov predovšetkým v národných parkoch, ktorú odštartovala iniciatíva MY SME LES [1]. Tá sa medzičasom už stihla stať najväčšou environmentálnou online podpisovou kampaňou v histórii Slovenska. Za týždeň ju podporilo viac ako 58 000 ľudí a ich počet sa naďalej zvyšuje. Iniciátori kampane spolu s ochranármi apelujú na Vládu SR, aby rázne zakročila a sporné ťažby dreva v horských lesoch zastavila.  

Nízke Tatry 2006 - 2017. Vizualizácia: Karol Kaliský

„Situácia v chránených územiach na Slovensku silne znepokojuje nielen odborníkov, ale aj širokú verejnosť. Je to zreteľné nielen z rôznych diskusií, z aktivít ochranárskych organizácií, ale aj z obrovského ohlasu na občiansku kampaň MY SME LES,“ konštatuje jeden z iniciátorov kampane Karol Kaliský. Podľa Kaliského je aktuálny stav ochrany lesov v chránených územiach katastrofálny a vyžaduje si okamžité riešenie.

Na predsedu vlády Roberta Fica sa opakovane [2] obrátila aj skupina ochranárov zo Slovenského ochranárskeho snemu a ďalších environmentálnych organizácií. Ochranári požiadali premiéra o osobné stretnutie a apelovali na bezodkladné zastavenie devastácie horských lesov na Slovensku, a to predovšetkým v národných parkoch. Zároveň v tejto súvislosti upozorňujú, že vzniknutú situáciu už nemôže riešiť iba samotné Ministerstvo životného prostredia SR, nakoľko sa jedná o komplexnú problematiku zasahujúcu nielen ochranu prírody, ale aj lesné hospodárstvo a regionálny rozvoj. Odborníci sú preto presvedčení, že riešenie je v kompetencii vlády.

Ochranári premiérovi zároveň pripomínajú, že na problém ničenia horských lesov a jeho ďalšie negatívne dôsledky Vládu SR upozornili už v septembri 2017 vo výzve Zastavte ničenie horských lesov! [3], ktorú podporilo 30 environmentálnych organizácií a zhruba 150 odborníkov zo Slovenska i zahraničia. Vo výzve sa okrem iného uvádza, že “bezzásahové územia a zladenie využívania krajiny s ochranou prírody prostredníctvom zón ochrany sú nevyhnutnými predpokladmi pre dosiahnutie minimálnych štandardov dobrého spravovania národných parkov”. Vláda na túto výzvu však doteraz adekvátne nereagovala.

“Postoj predsedu vlády k téme ochrany lesov v chránených územiach už nebudú sledovať len ochranári, aktivisti či vedci, ale aj desaťtisíce ľudí, signatárov Desatora pre les [4] iniciatívy MY SME LES. Ide o mimoriadne vážnu vec s dopadom nielen na životné prostredie, ale aj hospodárstvo, turistický ruch a regionálny rozvoj, preto verím, že pán premiér zváži našu výzvu a zakročí,” povedal Karol Kaliský.

Iniciatíva MY SME LES v najbližšom čase doručí Desatoro pre les na Úrad vlády SR.  

Odkazy:

[1]  MY SME LES: www.mysmeles.sk

[2]  Otvorený list predsedovi vlády SR: https://goo.gl/Z34MyX

[3]  Výzva vláde SR: Zastavte ničenie horských lesov!: https://goo.gl/rCeq4f

[4]  Desatoro pre les: https://goo.gl/MDUMtW

 

Kontakty:

Iniciatíva MY SME LES: Ing. Karol Kaliský - k.kalisky@gmail.com

Slovenský ochranársky snem: Ing. Ľubica Trubíniová - trubiniova@odz.sk

PrílohaVeľkosť
PDF icon Tlačová správa (22. 11. 2017)75.4 KB