Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

Rozhovor s poslancom NR SR Mikulášom Hubom o politike, prírode, angažovanosti, sklamaniach a nádejach

Dlho ste premýšľali nad tým, či pôjdete do politiky?
Do 27. novembra 2011 viac ako 20 rokov, od 27. do 28. novembra 2011 24 hodín.

Dostali ste už v minulosti ponuku ísť do politiky? Ak áno, od koho?
V politike som od vydania Bratislavy/nahlas začiatkom októbra 1987. Poslancom slovenského parlamentu a členom jeho predsedníctva som bol v rokoch 1990 – 1992.
V tom istom čase som bol členom Federálneho výboru pre životné prostredie a niektorých ďalších odborno-politických grémií. V r. 1991 – 1993 som bol prvým predsedom Rady Štátneho fondu kultúry Pro Slovakia.
Čosi ako politická funkcia bolo aj moje členstvo v Rade vlády SR pre trvalo udržateľný rozvoj v rokoch 1999 – 2001 a „malou politikou“ aj 10 rokov strávených v Sneme SAV.

Prečo práve Matovič a jeho Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti?
Najjednoduchšia odpoveď je: lebo prišli s ponukou prví. Ale, pochopiteľne, takáto odpoveď nestačí. V prvom rade, splnili niekoľko mojich základných podmienok: nielenže nevyžadujú členstvo v strane, ale sú programovo antistranícki: inými slovami, nahlas vystupujú proti partokracii, ktorá je podľa mňa, podobne ako korupcia, tunelovanie či netransparentnosť, sama o sebe jednou z najväčších sprenevier voči občianskym ideálom Novembra 89. Sú tiež programovo proti životu na dlh. Možno dosiaľ nie dosť chápu, že okrem finančného, vzdelanostného a kultúrneho dlhu tu máme dočinenia aj s obrovským ekologickým dlhom: ale o tom sa ich budem snažiť presvedčiť. Garantovali, že za nimi nie sú žiadne pochybné peniaze. A napokon, na kandidátke sa ocitol celý rad skutočných nezávislých osobností a navyše slušných a obetavých ľudí. Áno, sú tam aj ľudia, ktorí majú dosť odlišné názory od mojich. Verím, že ich aspoň trochu presvedčím o svojej pravde. Lebo názory sa vyvíjajú v diskusii a na základe poznania, ale charaktery zväčša nie: podvodník zostane podvodníkom, karierista karieristom, mamonár mamonárom a tyran tyranom. A ľudí, ktorí by sa vyznačovali takýmito negatívnymi vlastnosťami, som medzi Obyčajnými ľuďmi a nezávislými osobnosťami dosiaľ nenašiel.

S koľkými politikmi sa poznáte? Považujete niektorých za priateľov?
Poznám sa s desiatkami súčasných a stovkami bývalých politikov (najmä na Slovensku a v Českej republike, ale aj v Nemecku, USA, Veľkej Británii, Austrálii, Brazílii, Belgicku, Švajčiarsku, Holandsku, Nórsku, Rakúsku, Poľsku, Maďarsku a v iných krajinách). Dobrou príležitosťou spoznať sa so svetovými politikmi je napríklad účasť na konferenciách FORUM 2000, alebo na svetových či európskych summitoch. Moji dobrí priatelia boli napríklad federálny minister životného prostredia Josef Vavroušek a jeho námestník Pavel Šremer (v Pavlovom prípade to platí dodnes, na Josefa, žiaľ, už len spomíname). Za svojich priateľom by som si dovolil označiť aj Jána Mičovského, Františka Mikloška, Jána Langoša a Ivana Dejmala.

Kamarátim sa s Martinom Bútorom, Ivetou Radičovou, Martinom Bursíkom, Bedřichom Moldanom, Milanom Horacekom (jedným zo zakladateľov nemeckých Zelených) a – samozrejme – s členmi a členkami poslaneckého klubu OĽaNO.

Vavoušek s Mikulášom HubomStretával som sa s Václavom Havlom, Alexandrom Dubčekom, Petrom Pithartom, Egonom Lánskym, Jiřím Dienstbierom, Otakarom Motejlom, Milošom Zemanom či Michaelom Kocábom a veľa rokov som spolupracoval s  Fedorom Gálom,  Ladislavom Snopkom, Lászlom Miklósom, Jurajom Mesíkom, Martinom Bursíkom, Milanom Zemkom, Jánom Budajom,  Petrom Sabom, Zdenkou Tóthovou, Kolomanom Prónayom, Petrom Zajacom, Ondrejom Dostálom, Milanom Galandom, Máriou Sabolovou a ďalšími politikmi zo Strany zelených, VPN, Občanského fóra, Demokratickej strany, KDH, OKS a ďalších politických subjektov.

Tvrdíte, že zo slovenského parlamentu vymizli nielen ochranári, ale pomaly aj akýkoľvek environmentálne gramotní ľudia. Sme podľa vás ľahostajní len k prírode, alebo sme ľahostajní už aj k sebe samým a všetkému?
Nechcem, aby to vyzeralo ako moralizovanie, ale obávam sa, že naša miera odcudzenia voči okolitému svetu narastá s naším rastúcim individualizmom, súťaživosťou, egoizmom a infantilnou závislosťou na konzume. Obávam sa, že k tomu prispieva aj postupná náhrada reálnych vzťahov virtuálnymi. A tiež sme zabudli na to, že sloboda a zodpovednosť sú dve strany tej istej mince.

Čo, alebo koho je potrebné na Slovensku najviac chrániť?
Nechcem, aby to vyznelo príliš „premúdrelo“, ale asi najviac je treba chrániť nás samých pred nami samými. Ale viem, že ste to mysleli trochu inak. Venujem sa v prvom rade ochrane prírody a pamiatok najmä preto, lebo sú to veci a hodnoty, ktoré sa nedokážu brániť samé a ak ich zničíme, nik ich už nedokáže vytvoriť znova. To však vôbec neznamená, že ochranu a starostlivosť si nezaslúži aj množstvo iných ohrozených hodnôt: od diskriminovaných menšín, hendikepovaných spoluobčanov a obetí násilia, cez hodnoty autentickej ľudovej kultúry, verejné priestory, kolorit krajiny až po, povedzme, nezávislé myslenie, alebo schopnosť empatie a solidarity. Na každú z týchto oblastí máme v parlamente, našťastie, svojho človeka.

Myslíte si, že sa vám podarí zmeniť ľahostajnosť a apatiu ľudí voči životnému prostrediu a prírode?
Ak by som si to nemyslel, tak by som sa verejne neangažoval. Aj keď, na druhej strane, som realista. Ale nie som presvedčený pesimista, lebo pesimizmus a rezignáciu si nechávam „v zálohe“, keď už definitívne nebudem vidieť východisko a zmysel akéhokoľvek snaženia.

Ako sme na tom s ochranou životného prostredia v porovnaní s inými krajinami Európy?
V tom, ako veľká väčšina našich politikov vôbec nechápe zmysel ochrany prírody a krajiny, patríme k najzaostalejším krajinám Európy. Záujmy znečisťovateľov sú pre nás dôležitejšie, ako čistý vzduch a záujmy developerov majú absolútnu prednosť pred životným prostredím a kvalitou života občanov. To, ako sa narába s celospoločenskými hodnotami v Bratislave, alebo vo Vysokých Tatrách nemá vo vyspelom svete obdobu. Naše právne vedomie  v tejto sfére sa blíži k nule.

Čo by ste chceli zmeniť? Aký bude váš prvý návrh zákona, ktorý považujete za kľúčový?
Netvrdím, že tento zákon je kľúčový, ale chcel by som čo najskôr predložiť návrh chýbajúceho zákona o krajinnom plánovaní. Následne sa pokúsiť novelizovať stavebný a pamiatkový zákon, zabrániť vývozu nespracovaného dreva do zahraničia, nezodpovedným záberom kvalitných orných pôd a vinohradov, eliminácii výnimiek zo zákona o ochrane prírody a krajiny a prispieť k legislatívnej podpore inštitútu priamej demokracie.

Pred 1989 životné prostredie likvidovali ideologické záujmy a dnes životné prostredie ustupuje developerom a komerčným záujmom. Ste z toho sklamaný?
Sklamaný, urazený, nahnevaný, pobúrený a rozhodnutý pokúsiť sa to zmeniť. Ak to ide inde, malo by sa to dať aj u nás. Hoci, ako hovorí klasik: „Na Slovensku po slovensky“. My aj dobrú myšlienku dokážeme v procese realizácie obrátiť naruby a naša nedôslednosť v naprávaní chýb a trestaní prečinov i zločinov je priam príslovečná. Niečomu nás možno naučí kríza.... Ale veľa vecí sme si už zničili navždy.

Už niekoľko rokov sa diskutuje o zákaze chovania psov bojových plemien. Nedávno osemročnému dievčatku pred očami bojové plemeno roztrhalo 3 mesačného psíka. Ako by ste to vy riešili? Zákazom ako v severských krajinách alebo ako?
Ak majitelia nedokážu zaručiť, že ich „zverenci“ nebudú ohrozovať svoje okolie, považujem zákaz za možné východisko. Ale toto nie je celkom „moja parketa“.

Máte doma zvieratá?
V spoločnej záhrade nám pobehuje bratov pes, voľakedy sme mali aj mačky, sliepky a včely, ale najradšej pozorujem zvieratá vo voľnej prírode.

Tvrdíte, že vašimi slabými stránkami sú idealizmus, romantizmus, zásadovosť, malá schopnosť populizmu, nedostatok drzosti a „hrošej kože“. Považujete sa za slušného romantika a ako sa to prejavuje?
Myslím si, že napríklad odpoveďami na predchádzajúce otázky, ale aj celoživotným dobrovoľníctvom a sponzorovaním „bohumilých“ aktivít. Ale druhá časť môjho výroku, ktorý citujete znela, že za istých okolností sú tieto slabé stránky silnými.

Za svoju slabú stránku považujete aj vegetariánstvo? Ako dlho ste vegetariánom a prečo? 
Vegetariánom som takmer 25 rokov, aj keď nie celkom, lebo jem ryby a ostatné „dary mora“. Keď som spoznal životné podmienky hospodárskych zvierat vo veľkochovoch a na bitúnkoch, povedal som si, že nebudem ich trápenie – ako spotrebiteľ – podporovať.
Dôsledná spotrebiteľská voľba je v tejto, ale aj v iných oblastiach jedným z najúčinnejších spôsobov, ako nenásilne meniť svet.

Máte averziu voči vládnucemu cynickému antiekologizmu, vulgárnemu materializmu, povrchnému konzumerizmu a životu na dlh. Prečo takto podľa vás svet žije? Zhoršuje sa to?
Považujem to za  určitú stratu skutočného zmyslu života a viery v niečo, čo nás presahuje. Zdá sa mi, že čím ďalej tým viac sa riadime heslom: „Po nás potopa“. A stále sme detinskejší a krátkozrakejší. Degenerujeme fyzicky, psychicky aj morálne. Akoby vývoj ľudstva išiel opačným smerom, než ako by bolo žiaduce.
Našťastie, toto pravidlo má stále dosť veľa výnimiek. Takže jedným z mojich cieľov je rozširovať rady týchto výnimiek.

Otázky kládla Lenka Bollardtová z aktuality.sk
V nepatrne skrátenej podobe vyšlo aj na www.aktuality.sk.