Pýtame sa politických strán: Čo chcete urobiť pre životné prostredie?

27.01.2016, Zvolen - Zdravie všetkých občanov, ktoré sme si priali do nového roku asi najčastejšie, je viazané na kvalitu životného prostredia. Len kvôli znečistenému ovzdušiu na Slovensku predčasne umiera viac ako 5700 ľudí1. Zdravotné náklady SR spojené so znečisteným ovzduším sa kalkulujú na 4-12 mld. €/ročne2. Pritom ovzdušie je iba jedna zložka životného prostredia. 

Myslia na to aj naši politici? 

„Ako aktívni voliči chceme poznať eko-gramotnosť a mieru zodpovednosti politických strán, resp. ich nominantov v oblasti životného prostredia. Pre strany kandidujúce v parlamentných voľbách 2016 sme preto pripravili 13 konkrétnych áno/nie otázok a 7 otvorených otázok z rôznych oblastí ochrany prírody, krajiny, životného prostredia či poľnohospodárstva – Envirodotazník 2016,“ hovorí Daniel Lešinský, predseda občianskeho združenia CEPTA a koordinátor Envirodotazníka. „Veríme, že výsledky pomôžu aj iným občanom pri rozhodovaní vo voľbách, ktoré pre mnohých nie je ľahké. Ale ani slabší výber by od účasti vo voľbách nemal odradiť, volíme budúcnosť Slovenska, v ktorom chceme aj my žiť dobre – zdravo a dôstojne.“ 

Envirodotazník 2016 vypracoval tím odborníkov a odborníčok z oblasti ochrany prírody a životného prostredia z radov mimovládnych neziskových organizácií Slovenska: Daniel Lešinský (CEPTA), Mikuláš Huba (STUŽ/SR), Richard Medal (CEA), Martina Barancová Paulíková (Združenie Slatinka), Tatiana Nemcová (SOS - BirdLife Slovensko). Má podporu všetkých formálnych eko/enviro platforiem na Slovensku, čo je vyše 30 organizácií s viac ako 100 eko/enviro osobnosťami, menovite: EKOFÓRUM, Špirála, Agro-eko fórum, Slovenský ochranársky snem. Vyhodnocovať ho budú opäť nezávislí odborníci a odborníčky z týchto organizácií. 

Envirodotazník bol dnes rozoslaný politickým stranám kandidujúcim v parlamentných voľbách SR, ktorých predvolebné preferencie za posledných 6 mesiacov prekročili v prieskumoch 3 %: SMER-DS, Sieť, Most-Híd, SNS, KDH, OĽaNO – NOVA, SaS, SMK, SDKÚ-DS. Aj ostatné kandidujúce politické strany si môžu dotazník stiahnuť z web-stránky a vyplnený zaslať mailom späť. Všetky dotazníky, doručené do uzávierky, budú vyhodnotené a výsledky zverejnené. Oslovené strany, ktoré dotazník nevyplnia, dostávajú automaticky 0 bodov a budú zaradené na koniec poradia – medzi najhoršie strany kandidujúce v parlamentných voľbách 2016. 

Uzávierka prijímania vyplnených dotazníkov zaslaných e-mailom je 17. 2. 2016. 

Dotazník, viac informácií a výsledky, ktoré budú zverejnené najneskôr v týždni pred voľbami, nájdete TU.

Kontakt: Daniel Lešinský (CEPTA) lesinsky@changenet.sk; +421 905 581 076 

1. EEA, Air Quality report 2015: http://www.eea.europa.eu/media/newsreleases/many-europeans-still-exposed...

2. IIASA, Mike Holland, EMRC (2014): Cost-benefit Analysis of Final Policy Scenarios for the EU Clean Air Package 

 
Zaradenie článku: