Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

Podporujeme hromadnú pripomienku k novele zákona o vodách

Skupina poslancov hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti sa podpísala pod hromadnú pripomienku združenia VIA IURIS a združenia Slatinka k novele zákona o vodách. Obom združeniam sa podarilo prekročiť potrebný minimálny počet 500 podporovateľov na to, aby bol prekladateľ zákona, v tomto prípade Ministerstvo životného prostredia SR, povinný zvolať rozporové rokovanie k uplatneným pripomienkam. „V súlade s autormi hromadnej pripomienky vidíme v tomto zákone viaceré vážne riziká. Zhodujeme sa v dvoch hlavných výhradách. Tou prvou je, že voda je naše národné dedičstvo, strategická surovina a prírodný poklad, ktorý si musíme chrániť a nie spraviť z neho obchodný artikel s perspektívou ďalšieho nekontrolovaného drancovania na spôsob napríklad dreva. Druhou zásadnou výhradou voči tomuto zákonu je náš absolútny nesúhlas s liberalizáciou podmienok pre výstavbu tzv. malých vodných elektrární na slovenských tokoch  v takej podobe, ako sa táto výstavba v poslednom čase realizuje “ tvrdí poslanec Mikuláš Huba, ktorý ako občan taktiež pripojil svoj podpis pod hromadnú pripomienku.

Huba pritom už dlhodobo upozorňuje na negatíva spojené s výstavbou tzv. malých vodných elektrární na slovenských riekach. „Viem si predstaviť ich budovanie v už urbanizovaných častiach tokov alebo modernizáciu existujúcich vodných elektrární. No kým energia sa dá získať, alebo ešte lepšie ušetriť rôznymi spôsobmi, konkrétne ohrozené prírodné lokality sú unikátne, neprenosné a po ich zničení sa zväčša znovu obnoviť nedajú. Pritom nenarušených prírodných úsekov vodných tokov na Slovensku už nie je veľa,“ dodáva Huba.
Jeho poslanecký kolega Igor Hraško pripomína, že aj medzinárodná občianska iniciatíva o uznaní ľudského práva na vodu, ktorá požaduje, aby bolo poskytovanie vody základnou verejnou službou, a nie predmetom obchodovania, už nazbierala viac ako 1,5 milióna podpisov.. „Vidíme, že vláda Roberta Fica už nevie, kde by zobrala financie na splnenie svojich sľubov v rámci konsolidácie, keďže  jej opatrenia sa ukazujú ako neúčinné ,či dokonca kontraproduktívne. Preto neváha uvažovať o výpredaji národného dedičstva a strategických zásob do zahraničia,“ dodáva Hraško.