Neformálne spoločenstvo ochranárov a ochranárok
Otvorená výzva S-O-S víťazom parlamentných volieb
Ministrom životného prostredia
musí byť dôveryhodný odborník,
vyzývajú vedci a ochranári
V Bratislave, 3. marca 2020
Vážený pán Igor Matovič,
vážený pán Boris Kollár,
vážený pán Richard Sulík,
vážený pán Andrej Kiska,
dovoľte, aby sme Vám pogratulovali k volebnému úspechu Vašich strán v parlamentných voľbách.
My, nižšie podpísaní a podpísané, si Vás dovoľujeme vyzvať na zodpovedný prístup pri obsadzovaní postu ministra životného prostredia a štátnych tajomníkov tohto rezortu.
Slovenská príroda a prírodné zdroje – lesy, pôda, voda, krajinný ráz – sú základným prvkom ochrany zdravia ľudí, národného majetku i hodnôt našej krajiny, sú základom nášho života. Mimoriadny význam nadobúdajú aj kvôli nastupujúcej klimatickej kríze. Ich ochrana si však vyžaduje expertnú znalosť a dôveryhodnosť. So záujmom, ale aj znepokojením preto sledujeme práve začatý proces hľadania a nominácie ľudí na vysoké posty v štátnej správe, ktoré majú zásadný vplyv na stav nášho životného prostredia. Príkladom môže byť Ján Mizerák zo strany Sme rodina.
Upozorňujeme na skutočnosti, ktoré vyvolávajú vážne pochybnosti o dostatočnej odbornej kvalifikácii a morálnej bezúhonnosti Jána Mizeráka. Jeho hodnotové nastavenie a kontroverzné metódy v pozícii generálneho riaditeľa Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) sa naplno prejavili za vlády strán Smer-HZDS-SNS. Počas jeho pôsobenia dochádzalo k čistkám v tejto organizácii, v dôsledku ktorých boli prepustené alebo odišli desiatky kvalitných odborníkov a odborníčok. Samotní zamestnanci ŠOP SR voči nemu spísali výzvu, kde žiadali jeho odvolanie. Ján Mizerák bol zodpovedný za mnohé prešľapy ŠOP SR, zníženie odbornosti úradu, nerešpektovanie odborných kapacít samotnej organizácie ako aj vedeckých inštitúcií, uľahčovanie ťažby dreva, developerských či iných devastačných aktivít v chránených územiach a i. Navyše, nie sú známe takmer žiadne odborné, koncepčné či manažérske výstupy Jána Mizeráka, ktoré by dokladovali jeho spôsobilosť viesť rezort životného prostredia. Tieto a mnohé ďalšie kroky Jána Mizeráka viedli k celkovej nedôvere zástupcov širokej environmentalistickej obce k jeho osobe. A objavujú sa aj ďalšie kontroverzné mená.
Páni predsedovia strán OĽaNO, Sme rodina, Sloboda a solidarita a Za ľudí, žiadame Vás, aby ste pri zostavovaní novej vlády pristupovali k problematike životného prostredia s ohľadom na jej mimoriadnu dôležitosť pre budúcnosť i bezpečnosť Slovenskej republiky.
Dnes stojíme pred mnohými výzvami. Jednou z nich je záväzok znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2030 takmer o polovicu a dosiahnuť celkovú uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Ak chceme pristúpiť k ochrane životného prostredia zodpovedne, mnohé musíme napraviť a ešte viac dobehnúť. Slovensko, tak ako celý svet, ohrozujú klimatická zmena a úbytok biodiverzity. Ak nezačneme efektívne chrániť naše najväčšie bohatstvo práve v nadchádzajúcom volebnom období, hrozia nám škody nielen na prírodných zdrojoch, ale aj na zdraví obyvateľstva a ekonomike.
Pre tieto, ako i pre iné skutočnosti, musí rezort životného prostredia viesť odborná kapacita, ktorá bude vedieť kompetentne a efektívne reagovať na tieto obrovské výzvy. Ponúkame vám preto spoluprácu pri rozhodovaní sa o tejto dôležitej otázke, ale aj pri výzvach, ktoré nás čakajú.
Agenda životného prostredia sa musí z okrajovej témy posunúť do centra pozornosti. Musí dôjsť k bezprecedentnej mobilizácii odborných, personálnych a finančných kapacít. Nasledujúce roky budú kľúčové aj pre našu schopnosť pripraviť obyvateľstvo na dopady klimatickej zmeny. Nepremrhajme ich! Tento problém sa týka nás všetkých.
Ďalšie informácie:
- klimatická kríza
https://storage.googleapis.com/planet4-slovakia-stateless/2020/02/54e4fe6f-gp-dopady-klimat-krizy-slovensko-screen-2.pdf
https://www.ipcc.ch/sr15/ - ŠOP SR
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/153995-mizerak-polovicu-medvedov-treba-vystrielat/
https://www.sme.sk/c/3397705/ochrancovia-prirody-dostali-vypoved.html
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/154779-narodne-parky-prepustaju-ochrana-slabne/
https://domov.sme.sk/c/3130628/statna-ochrana-prirody-chce-odvolat-aj-profesionalnych-strazcov.html
https://domov.sme.sk/c/5657465/sef-ochranarov-jasik-konci-po-styroch-dnoch.html
https://topercer.blog.sme.sk/c/223717/Mapovanie-vtakov-pod-SOPou.html
Prílohy:
1) Výzva pracovníkov Štátnej ochrany prírody SR pre ministra životného prostredia SR, 2. 5. 2007.
2) Uhrin M., 2007: O stave štátnej ochrany prírody. Sme, 15 (106; 10. 5. 2007): 39.
Podpísaní členovia a členky Slovenského ochranárskeho snemu:
doc. RNDr. Marcel Uhrin, PhD. |
prof. RNDr. Ľubica Lacinová, DrSc. |
Podporujúce organizácie:
Nadácia Ekopolis
Združenie Slatinka
Slovenská ornitologická spoločnosť – BirdLife Slovakia
WWF Slovensko
Greenpeace
Ochrana dravcov na Slovensku – RPS
Inštitút ochrany prírody
Spoločnosť pre ochranu netopierov na Slovensku
OZ Prales
OZ Tatry
OZ Ochrana prírody Podunajska
Spoločnosť pre trvalo udržateľný život v SR (STUŽ/SR)
CEPA
OI Znepokojené matky
Extinction Rebellion
o. z. CEPTA
Cyklokoalícia
OZ Hrad Slavin
Iniciatíva Bratislava otvorene
OZ Brečtan *
ZO SZOPK č. 6 Bratislava *
Pozn.:
(N) - nečlen/nečlenka S-O-S
* - výzvu podporili po termíne
Ak chcete podporiť túto výzvu, kontaktujte nás na e-adrese trubiniova@odz.sk.
Ďalšie informácie:
doc. RNDr. Marcel Uhrin, PhD. - marcel.uhrin@gmail.com
Ing. Ján Topercer, CSc. - jano.topercer@gmail.com
prof. RNDr. Mikuláš Huba, CSc. - mikulas.huba2@gmail.com