Ochranárska bilancia 29+

Vlastne sa ten týždeň začal už komunálnymi voľbami a úspechom niekoľkých desiatok ochranárov a ochranárok v nich. Ale vyvrcholil – logicky – v dňoch okolo 17. novembra. Ochranári (najmä tí predrevoluční) sa viackrát spomínali už 16. 11. na tribúne mítingov Za slušné Slovensko, najmä z úst celoživotného sympatizanta ochranárov (a ich príležitostného člena) Martina Bútoru.

Slovenský rozhlas 17. novembra t. r. pripomínal niečo ako ochranársku schôdzu: od rána sa v ňom striedali starší i mladší ľudia s ochranárskou prítomnosťou (či aspoň minulosťou): Tono Popovič, Eugen Gindl, Jano Budaj (a žiaľ už len zo záznamu Maroš Geišberg). Ale ochranári boli prítomní aj v analýzach historikov a politológov.

Bývalý ochranár a spoluautor Bratislavy/nahlas Fedor Gál bol opäť „na roztrhanie“.

Kandidátku na prezidenta, ochranárku Zuzku Čaputovú, podporilo viacero osobností Novembra 89 (zväčša ochranárov).

Ochranár Fero Guldan sa vyznamenal nielen Bielymi vranami, ale aj novou Cenou A. Srholca (inak veľkého priateľa a spoľahlivého podporovateľa ochranárov).

Ochranárka Zuzka Kronerová úspešne odpremiérovala novú divadelnú hru v Prahe.

Celý týždeň sme sa lúčili s ochranárom Marošom Geišbergom, viackrát nominovaným na ocenenie Ambasádor životného prostredia. Najdlhšie a najvtipnejšie o ňom v natrieskanej veľkej sále Národného divadla hovoril zaslúžilý ochranár Peter Šimun, spomínajúc na chvíle šťastia, ktoré spolu za uplynulých viac ako 40 rokov prežili pri oprave kysuckých dreveníc – cholvarkov U Michalcov.

Desiatky ďalších ochranárov vystúpili verejne na rôznych iných podujatiach alebo sa zúčastnili na ochranárskych brigádach či happeningoch.

Aj keď to stále nie je tá sila, ako pred tromi desaťročiami, aspoň je tu zjavný pokrok.

Vďaka aj za to.

 

Maňo Huba

 

Zaradenie článku: