Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

Michalcovci a Bryzgalčania

bryzgalky

Do vlastníctva našich členov a kamarátov sa  krátko po sebe dostali celé, nežiaducimi zásahmi nenarušené, drevené osady na Kysuciach, zhodou okolností ležiace na protiľahlých okrajoch veľkého katastrálneho územia Novej Bystrice: Brzygalky a Michalcovia, takže si môžeme z jednej do druhej posielať pozdravy pomocou vatier či bieložltých obdĺžnikov: nových šindľových striech. Obe osady sme objavili v polovici 70. rokov spolu s Ďurom Hanusom pri vandrovaní naprieč Kysucami. Odvtedy som nahováral viacerých kamarátov, aby sa ich ujali. Podarilo sa to takmer naraz, na prelome rokov 1976 – 1977.

Tá prvá osada sa neskôr preslávila pôsobením vari posledného bratislavského bohéma, beatnického básnika a vyštudovaného sociológa Gusta Dobrovodského, ktorý tu striedavo pásol kozy a robil sociologický výskum, ale aj stretnutiami slovenských a českých disidentov, manželov Havlovcov a Dominika Tatarku nevynímajúc. Majiteľmi najstaršej z tunajších dreveníc, ktorá si pamätá ešte éru Napoleona, sú Jano Langoš (žiaľ už nebohý), Agnes Snopko a Fero Engel.

Tá druhá osada dnes patrí medzi najznámejšie rekreačne využívané súbory drevených stavieb na Slovensku. Iste aj zásluhou toho, že ju pred 30 rokmi kúpila skupina adeptov herectva, ktorí dnes predstavujú mediálne hviezdy: Maroš Geišberg, Peter Šimun a o niečo neskôr aj Maťo Landl. Skvelé je nielen to, že zostali Michalcovcom verní celé tie roky, že tam trávili a trávia bezmála celé prázdniny – vysokoškolské i divadelné, ale aj to, že naučili tento magický kúsok Slovenska milovať aj svoje deti, čo stopercentne platí najmä o synoch Maroša a Aniny Geišbergovcov. Škoda len, že pár sto metrov od Michalcov sa začína chotár bývalej obce Riečnica a hygienické pásmo Vodárenskej nádrže Nová Bystrica, kvôli čomu sa tu, miestami aj dosť zbytočne, zlikvidovali desiatky nádherných dreveníc a zároveň sa odsúdili na smrť i tunajšie políčka, lúky a pasienky. Spolu s nimi aj krásna rekreačná chalupa nášho kamaráta v osade U Ďuračkov. Škoda Ťa, preškoda, milovaná Riečnica a Tvoji hrdí kopaničiari, ktorí ste boli schopní prežiť vo svojich chalupách zavalených snehom hoci aj celú zimu – ako medvede.