List slovenských ochranárov priateľom v USA

Milí priatelia, milé priateľky,

americkí ekológovia, environmentalisti, ochranári a občianski aktivisti: 

Alex, Anthony, Barbara, Beth, Bill, Bob, Brent, Eli, Eva, Charlene, Chris, Christina, David, Diane, Gary, Jack, Janice, Jennifer, Jerry, Jessica, John, Karen, Kathleen, Maggie, Margaret, Marianne, Monti, Nick, Peter, Rob, Ruth, Sheila, Steve, Tenley, Tom, Travis, Victor a mnohí či mnohé ďalší a ďalšie,

srdečne Vás pozdravujeme zo Slovenska.

So znepokojením sledujeme aktuálny vývoj vo Vašej krajine, spôsobený tým, že v minuloročných prezidentských voľbách bol do čela Spojených štátov zvolený človek, ktorý je okrem iného otvoreným nepriateľom ochrany životného prostredia, spochybňujúcim aj také evidentné hrozby, akými sú globálna zmena klímy či znečistenie podzemných vôd. Podobne negatívny sa ukazuje byť aj jeho postoj k vede, médiám, ľudskoprávnym a iným mimovládkam, skrátka k nositeľom a nositeľkám tvorivosti, nezávislosti, pozitívneho aktivizmu a kritického myslenia.

Až príliš sme si zvykli na to, že Vy podporujete nás: nielen počas dvoch svetových vojen v 20. storočí, za éry komunizmu, za vlády autoritatívneho premiéra Vladimíra Mečiara, pri odhaľovaní rôznych káuz a pod. Bez ohľadu na to, kto bol momentálne u nás pri moci. Ale aj pri podpore nezávislého tretieho sektora na Slovensku. Spomedzi mnohých amerických osobností, ktoré si vážime a ktorým sme vďační, spomeňme aspoň mená ako Al Gore, Madeleine Albrightová, ambasádori Adrian Basora a Ralph R. Johnson.

Teraz sme na rade my, aby sme aspoň takto, verbálne, morálne a symbolicky podporili Vás. Aj vďaka tomu, že sme za svojho života zažili rôzne režimy i tragické historické udalosti – za všetky spomeňme aspoň sovietsku okupáciu v auguste 1968 a nasledujúcich 21 rokov tzv. normalizácie, deformujúcej ľudské charaktery i okolité prostredie – vieme si živo predstaviť, ako ťažko znášate to, čo sa od posledných volieb odohráva vo Vašej krajine.

Na druhej strane poznáme Váš nezlomný entuziazmus, odhodlanie, vynachádzavosť a činorodosť. Preto nepochybujeme o tom, že sa len tak ľahko nevzdáte. Chceme Vás ubezpečiť, že sme a budeme s Vami solidárni, podobne, ako ste boli v minulosti solidárni Vy s nami. V prípade, ak to budete považovať za vhodné a zmysluplné, neváhajte sa obrátiť na nás vo veciach, týkajúcich sa ochrany prírody a životného prostredia ako aj občianskeho aktivizmu, ak uznáte, že by sme Vám mohli byť akokoľvek nápomocní/nápomocné.

S pozdravom Zlomte väz!

environmentalisti, ochranári a občianski aktivisti zo Slovenska

Mikuláš Huba

Ladislav Bíro

Dušan Bevilaqua

Zuzana Čaputová

Tomáš Derka

Dionýz Hochel

Andrea Chorváthová

Ján Kadlečík

Zuzana Kierulfová

Ľubica Lacinová

Milan Lichý

Richard Medal

Klaudia Medalová

Juraj Mesík

Branislav Moňok

Henrich Pifko

Juraj Rizman

Boris Strečanský

Štefan Szabó

Silvia Szabóová

Lucia Štasselová

Jozef Šibík

Ľubica Trubíniová

Marcel Uhrin

Katarína Začková

 

Bratislava, 15. marca 2017

Téma:
Zaradenie článku: