Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

Hospodárenie v Mochovciach je zrelé na štátne vyznamenanie

Existuje všeobecne známe prirovnanie takýchto situácií ku kostlivcom vypadávajúcim zo skrine.

Zároveň ide aj o priam dokonalú ukážku „hodnovernosti“ ekonomických expertíz v súvislosti s jadrovou energetikou, keď sa na začiatku stanoví/dohodne nejaká cena, potom sa k nej priráta odhadovaná výška inflácie a následne v horizonte pár rokov táto cena z „neznámych príčin“ astronomicky stúpne.

Sme tu tiež svedkami toho, že štát alebo ministerstvo si objednajú  a z verejných zdrojov zaplatia drahú expertízu, napríklad štúdiu uskutočniteľnosti, a potom, keď sa jej výsledky niekomu nehodia, nechajú ju ležať v šuplíku a objednajú si inú, ktorá im bude „viac vyhovovať“, aj keď nebude hovoriť pravdu.

A keď sa na to príde, nikto za to neponesie zodpovednosť.

Dôsledok  je potom aj ten, že žiadny seriózny zahraničný investor nechce dostavať naše jadrovky, čo je zároveň najlepším dôkazom toho, aká je „výhodnosť“ jadrovej energetiky v našich podmienkach.

Keď pokladníčke v samoobsluhe chýba tisíc eur, posielame ju do basy, keď niekomu vo sfére jadrovej energetiky „pretečie pomedzi prsty“ miliarda eur, teda suma miliónkrát väčšia, nielenže sa mu nič nestane, ale ešte mu nebodaj navrhneme udeliť vysoké štátne vyznamenanie.

Vie si niekto predstaviť väčšie Kocúrkovo?

(z vystúpenia M. Hubu v rozprave k návrhu uznesenia NR SR k vykonaniu kontroly hospodárenia s finančnými prostriedkami v spoločnosti Slovenské elektrárne, a.s. NKÚ SR)

Kľúčové slová: