Archív - Mikuláš Huba, nezávislý poslanec NR SR 2012 - 2016

Tento text bol pôvodne uverejnený na stránke www.obycajniochranari.sk.

Ekoblog č. 15 (kapitola Ochrana prírody): S vylúčením verejnosti

Mikuláš Huba

Milé čitateľky a milí čitatelia webovej stránky Obyčajných ochranárov,

pri príležitosti blížiacej sa šesťdesiatky mi napadlo zostaviť a vydať knižku 60 ekoblogov. Keďže nevýjde skôr, ako na budúci rok, oslovil som správcu nášho webu, Riša Medala, že by sme mohli každý týždeň jeden z “ekoblogov” zavesiť na náš web a tým upútať Vašu pozornosť na to, čo chystáme.
Blogy vznikli v rokoch 2006 – 2011, teda v poslednom období pred mojím návratom do parlamentu.
Niektoré neboli dosiaľ publikované, niektoré publikované boli, ale v skrátenej či inak modifikovanej podobe.
Pre lepšiu orientáciu ich budeme číslovať a uvádzať aj kapitolu, do ktorej budú v knižke zaradené.
O ilustrácie som požiadal ďalšieho takmer šesťdesiatnika, Fera Guldana, takže texty občas spestria jeho nenapodobiteľné kresby.
Budem rád, ak týmto mojim krátkym textom venujete pár minút času a teším na Vaše prípadné ohlasy.

S pozdravom

Maňo Huba

*************************************************************************************************

mh25

S vylúčením verejnosti

Médiami prebehla správa, že pred niekoľkými dňami poslanci MZ Mesta Vysoké Tatry prijali nový územný plán tohto ahistorického administratívneho novotvaru, ktorý sa rozkladá na časti územia Tatranského národného parku a jeho ochranného pásma.

Prečo nemôže byt nový Územný plán Mesta Vysoké Tatry (ÚP VT) platný?

V prvom rade samozrejme preto, lebo v sebe obsahuje cely rad vecí, ktoré sú na území nášho najstaršieho a najznámejšieho  národného parku neprípustné a o ktorých nie roky, ale desaťročia všetci vieme, že do Tatier nepatria. Ak hovorím všetci, nemyslím tým len všetci ochranári, alebo všetci odborníci, myslím tým všetkých ako-tak normálnych, vzdelaných, uvažujúcich, cítiacich a morálnych ľudí, ktorí neprišli o poslednú štipku rozumu, súdnosti, svedomia a citu. Keďže však apelovať rozumom, citom  a morálkou na niektorých ľudí je hádzaním hrachu o stenu, použijem argumenty takpovediac oficiálnejšie:

1. V procese prípravy a schvaľovania ÚP VT sa nerešpektovali pripomienky verejnosti. Nielen, že sa neakceptovali, ale sa aj arogantne ignorovali, a to aj po opätovných urgenciách (môžem to dosvedčiť na základe vlastnej skúsenosti).

2. Prípravu územného plánu (minimálne sčasti) financoval - podľa jeho vlastného priznania - investor, ktorý má najväčší záujem vo Vysokých Tatrách ďalej stavať a potrebuje taký územný plán, ktorý mu to dovolí, prípade spätne legalizuje to, čo tu už pred vznikom ÚP postavil, respektíve zničil. On síce neraz robí aj veci, ktoré žiadny územný plán nedovoľuje, ale takto to bude budiť väčší dojem legálnosti.

3. Ale nový Územný plán Mesta Vysoké Tatry je v mnohých svojich podstatných častiach v zjavnom, do očí bijúcom rozpore aj so znením vari všetkých doteraz prijatých relevantných dokumentov, čo ho samo o sebe robí v zmysle stavebného zákona neplatným.

O informáciu o tom, aký postoj k celej veci zaujalo ministerstvo životného prostredia a ním riadené zložky, som pred niekoľkými dňami požiadal ministra Medveďa. Rád sa s jeho odpoveďami s Vami podelím.

Dôvetok: až sa človeku nechce veriť, že na takom malom území, ako sú Vysoké Tatry, je možné skoncentrovať toľko amorálnosti, právnych prešľapov, neúcty k prírode i bežným ľuďom, arogancie moci a peňazí, nevkusu, korupcie a ďalších necností, ktoré z nich robia výkladnú skriňu našej duchovnej biedy.

február 2010 

Kľúčové slová: